Przejdź do treści

Pokonkursowa wystawa XIV Ogólnopolskiego Konkursu im. Teofila Ociepki

Kultura, 29 października 2023 17:36

Od 14 października w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, trwa wystawa pokonkursowa prestiżowego konkursu malarstwa XIV Ogólnopolskiego Konkursu im. Teofila Ociepki. To konkurs dla artystów amatorów, indywidualistów, mających swój wyjątkowy styl. Samo zakwalifikowanie się do wystawy to nie lada osiągnięcie dla malarzy amatorów.

Miło nam poinformować, iż wśród prac 114 artystów zakwalifikowanych do wystawy znalazły się obrazy Jacka Jarosza z Wadowic, który od lat współpracuje z galerią R7, bierze udział w wystawach zbiorowych, a obrazy wadowickiego malarza mogliśmy również oglądać kilkukrotnie w Andrychowie czy Wadowicach. Kilkukrotnie brał również udział w Konkursie Malarstwa Nieprofesjonalnego im. Ignacego Bieńka (Bielsko-Biała) czy Art Naif Festiwal (Katowice). Jackowi Jaroszowi gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

Celem i założeniem konkursu jest szeroka prezentacja amatorskiej twórczości z kręgu malarstwa intuicyjnego – naiwnego – Art Brut, prac cechujących się szczerością i autentycznością wypowiedzi, wychwycenie nowych, ciekawych zjawisk i osobowości twórczych w tym nurcie plastyki. Wystawa pokonkursowa jest największą w Polsce prezentacją prac tych malarzy. Konkurs realizowany jest co dwa lata.

Teofil Ociepka to jeden z najsłynniejszych polskich malarzy naiwnych, urodzony w 1891 roku w Janowie Śląskim, zmarł w 1978 roku w Bydgoszczy. Był amatorem, samoukiem, „prymitywistą”, a zarazem niezwykle uzdolnionym i natchnionym teozofem zafascynowanym okultyzmem. Obok Nikifora Krynickiego był jednym z najbardziej znanych przedstawicieli polskiego prymitywizmu.

Wystawa czynna do 26 listopada.
Więcej zdjęć na kpck.pl

Oprac. p Fot. Galeria Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content