Przejdź do treści

Pokój-Przyjaźń-Esperanto: wyniki konkursu

Informacje, 21 października 2022 16:48

Konkurs rysunkowy organizowany przez Esperancki Klub „AMIKECO” w Andrychowie, skierowany był do uczniów szkół podstawowych. Dziś Organizator ogłosił listę laureatów.

Cele i zadania:

Esperanto jest językiem międzynarodowym, który stworzył lekarz Ludwik Zamenhof. Nazwa „Esperanto” pochodzi od pseudonimu, pod którym Zamenhof opublikował swoją „Unua Libro” („Pierwsza Książka”) w roku 1887. W tej książce, twórca przedstawił bazę języka w 16 gramatycznych regułach. Symbole esperanta: flaga i gwiazda. Zieleń oznacza nadzieję, biały pokój i neutralność, pięcioramienna gwiazda pięć kontynentów. Esperantyści mają własny hymn „La espero” (Nadzieja). Słowa hymnu napisał Ludwik Zamenhof Pokój, Przyjaźń to najbardziej aktualne sprawy.

Nadesłane do konkursu prace zostały poddane klasyfikacji z uwzględnieniem podziału na dwie kategorie: szkoła podstawowa klasa 1-3 i klasa 4-8.

Na konkurs napłynęło 46 prac dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 38 z Częstochowy im. Ludwika Zamenhofa, ZSS w Zagórniku im. Ludwika Zamenhofa, ZSS w Targanicach oraz ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Andrychowie.

Komisja konkursowa postanowiła przyznać laureatom konkursu nagrody książkowe:

Grupa I /klasa 1-3/:

I miejsce | Maja Wróbel ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Andrychowie kl.3a

II miejsce | Blanka Kiszczak z ZSS w Zagórniku klasa 3

III miejsce | Aleksandra Wocial z ZSS w Targanicach klasa 1b.

Komisja postanowiła przyznać również wyróżnienia:

Alicja Drąg (ZSS w Zagórniku), Gustaw Szklarczyk (Szkoła Podstawowa nr 38 w Częstochowie), Natalia Kołodziejczyk (Szkoła Podstawowa nr 38 w Częstochowie), Helena Zemanek (ZSS w Zagórniku), Jagoda Flisek (ZSS w Targanicach), Oliwia Byrdziak (ZSS w Targanicach), Leon Stuglik (ZSS w Targanicach), Natalia Białczyk (ZSS w Targanicach), Fabian Jagodziński (Szkoła Podstawowa nr 38 w Częstochowie), Anna Zawora (ZSS w Targanicach).

Grupa 2 /klasa 4-8/

I miejsce | Lilianna Susfał z ZSS w Zagórniku klasa 4

II miejsce | Lena Milewska ze Szkoły Podstawowej nr 38 z Częstochowy kl.6a

III miejsce | Maja Żurek ze Szkoły Podstawowej nr 38 z Częstochowy kl.6a.

Komisja postanowiła przyznać również wyróżnienia:

Matylda Lubas (Szkoła Podstawowa nr 38 w Częstochowie), Hanna Soduka (Szkoła Podstawowa nr 38 w Częstochowie), Oskar Szydłowski (Szkoła Podstawowa nr 38 w Częstochowie).

Pozostałym uczestnikom przyznano podziękowania. Wszyscy uczestnicy otrzymują również plakietkę Esperanto Język Międzynarodowy. Wystawa pokonkursowa czynna jest do 30 listopada 2022 w Domu Kultury w Zagórniku.

Źródło: Esperancki Klub AMIKECO w Andrychowie Fot. ap

Podziel się

Audycje radiowe / Posłuchaj więcej

Skip to content