Przejdź do treści

Podczas rozmowy przez telefon uwierzył „fałszywej” córce – stracił pieniądze

Informacje, 06 września 2023 09:55

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu poszukują oszustów, którzy wykorzystując metody „na wypadek” wyłudzili 25 tysięcy złotych od 89–letniego mężczyzny.

W poniedziałek (4.09.2023) tuż po godzinie 16 do 89-letniego mieszkańca Oświęcimia na telefon stacjonarny zadzwoniła kobieta podająca się za jego córkę.

Oszustka, szlochając do słuchawki, powiedziała, że miała wypadek drogowy. Śmiertelnie potrąciła pieszego i teraz grozi jej więzienie. Następnie oświadczyła, że przekazuje telefon policjantce. Druga oszustka poinformowała seniora, że córka została zatrzymana lecz może uniknąć więzienia gdy wpłaci 150 tysięcy złotych kaucji.

Senior posiadał 25 tysięcy złotych oszczędności, które zgodnie z poleceniami oszustek zapakował do reklamówki. Po kilkunastu minutach do mieszkania przyszedł mężczyzna, któremu starszy pan przekazał gotówkę.

Kampania „Ostrzegamy seniorów przed oszustami”. Przypominamy jak należy postąpić:

Policjanci poszukują sprawców i nadal apelują o ostrożność oraz rozwagę w kontaktach z nieznajomymi osobami, które dzwoniąc na telefon stacjonarny usiłują wyłudzić pieniądze.

W przypadku telefonicznej prośby o pilne przekazanie pieniędzy, bo ktoś bliski miał wypadek, natychmiast należy się rozłączyć i skontaktować się z tym krewnym. W przypadku braku takiej możliwości należy skontaktować się z innymi członkami rodziny.

Nie wolno działać w pośpiechu ulegając naciskom oszustów. Należy pamiętać, aby nie podawać informacji o posiadanych oszczędnościach, ani żadnych danych osobowych. Nie należy przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy osobiście, jak i nie wpuszczać ich do mieszkania czy domu. We wszystkich podejrzanych sytuacjach, należy niezwłocznie dzwonić pod numer najbliższej jednostki Policji lub pod numer alarmowy 112.

Apelujemy do wszystkich mieszkańców o przekazanie tego kolejnego ostrzeżenia seniorom ze swoich rodzin oraz sąsiedztwa. Osobami szczególnie zagrożonymi tego typu przestępstwami są osoby, które od wielu lat posiadają telefony stacjonarne.

Oszuści kontaktują się z nimi wykorzystują stare książki telefoniczne, w których widniały dokładne dane abonentów: imię, nazwisko oraz adres. Nie zapomnijmy ostrzec naszych bliskich. Z pewnością wiedza na temat sposobów działania oszustów pomoże uniknąć im stania się ofiarą przestępstwa.

Im więcej seniorów świadomych, tym mniej znajdzie się w gronie poszkodowany!

Źródło: KPP w Oświęcimiu

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content