Przejdź do treści

„Plakat przeciw wojnie”

Informacje, 25 sierpnia 2023 10:51

Wczorajszego wieczoru uczestniczyliśmy w otwarciu wystawy "Plakat przeciw wojnie", którą prezentowało Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie. Data wernisażu nie była przypadkowa, tego dnia obchodzono rocznicę odzyskania niepodległości przez Ukrainę.

Na wernisażu obecny był Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie – Wiaczesław Wojnarowśkyj, który niedawno odwiedził dzieci z Izium przebywające na wakacjach w Andrychowie, przedstawiciele konsulatów ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Austrii, Francji oraz przedstawiciele krakowskiego magistratu.

Jak mówił Konsul: „Nie ma wolnej Europy bez wolnej Ukrainy”. Dzisiejszy dzień jest dla nas Ukraińców bardzo wyjątkowy. Cieszę się, że moi rodacy są dziś tutaj obecni. Bardzo dziękuję za przyjazd przedstawicieli delegacji z Ukrainy oraz witam kurator wystawy Olhę Lukowską... Wojskowa agresja Rosji przeciw Ukrainie trwa już 10 lat, sztuka w tej wojnie jest taką samą bronią jak czołgi i samoloty. Przez ostatnie 10 lat każdy z Was się dowiedział, że wszystko stało się bronią. Dziękuję za dzisiejsza obecność, wsparcie i solidarność. Zwyciężyć możemy tylko razem.

Kolejno głos zabrała Małgorzata Jantos, przewodnicząca Komisji Kultury RM Krakowa, która złożyła życzenia a okazji święta Ukraińców przekazując list na ręce konsula.

Kurator wystawy Olha Lukowska podkreśliła, jak ważna jest dla obywateli Ukrainy pomoc Polaków, ich otwarte serca i dobroć jaka okazują Ukraińcom każdego dnia. Projekt „Plakat przeciw wojnie” prezentuje prace artystów z 10 krajów całego świata, którzy razem wyrażają sprzeciw przeciwko wojnie na Ukrainie i agresji Rosji. Na ekspozycji prezentowanych jest 50 plakatów autorów z Ukrainy, Polski, Słowacji, Litwy, Niemiec, Armenii, Austrii, Wielkiej Brytanii, Francji i Japonii. Są to prace twórców już uznanych, ale też młodych, wyróżniających się dojrzałością artystyczną. Wystawie plakatów towarzyszy również instalacja fragmentów sprzętu wojennego przywiezionego z miasta partnerskiego Izium w Ukrainie oraz rzeźb Zbyszka Burego  artysty z Roczyn.

Wystawę można zwiedzać bezpłatnie do 14 września 2023 r. w średniowiecznych piwnicach MCK przy Rynku Głównym 25 w Krakowie. Zapraszamy!

p Fot. Anna Płonka

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content