Przejdź do treści

PLAKAT PRZECIW WOJNIE. Międzynarodowa wystawa projektów graficznych o tematyce antywojennej

Informacje, 11 maja 2023 09:30

Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie zaprasza na uroczyste otwarcie wystawy PLAKAT PRZECIW WOJNIE. Międzynarodowa wystawa projektów graficznych o tematyce antywojennej, które odbędzie się 12 maja 2023 r. o godz. 18:00 w Miejskim Domu Kultury w Andrychowie (ul. Szewska 7).

Wieczór uświetni koncert zespołu muzycznego, który łączy miłośników pieśni ludowych, śpiewa tradycyjny ukraiński folklor pod kierownictwem Sofii Herian – muzyka, śpiewaczki i nauczycielki śpiewu tradycyjnego (absolwentki katedry folkloru i etnografii Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Kultury i Sztuk Pięknych). Repertuar zespołu składa się z materiału muzycznego, zebranego podczas badań terenowych oraz pieśni z nagrań archiwalnych. Są to pieśni obrzędowe i zwyczajowe, liryczne i żartobliwe, charakteryzujące się autentyzmem w tekście i manierze śpiewu.
Wstęp wolny.

Głównym celem projektu jest nadanie rozgłosu – za pośrednictwem plakatu – wydarzeniom w Ukrainie, uświadomienie zagrożenia, jakie Rosja stanowi dla świata, a także wyrażenie niezłomnej postawy artystów z całego świata, którzy potępiają wojnę.

Na obszernej wystawie, złożonej ze 100 plakatów prezentowane będą prace autorów z Ukrainy, Polski, Słowacji, Litwy, Niemiec, Armenii, Austrii, Wielkiej Brytanii, Francji i Japonii. Wśród twórców są znani artyści i projektanci, a także bardzo młodzi artyści, których prace odznaczają się wysokim poziomem i profesjonalizmem. W swoich plakatach autorzy poruszają nie tylko problem wojny, ale także bolesne kwestie społeczne i wątki patriotyczne, odzwierciedlają skomplikowane interakcje człowieka ze światem.

Projekt międzynarodowej wystawy „Plakat przeciw wojnie” został zrealizowany w Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu we współpracy z Wrocławskim Centrum Akademickim. Partnerem wydarzenia jest Lwowski Pałac Sztuki oraz Fundacja Liderzy Przemian.

Kuratorzy wystawy:
Olha Lukovska, Wojciech Pukocz

Wstęp wolny. Zapraszamy!

Patronat honorowy: Burmistrz Andrychowa Tomasz Żak
Organizator: Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie
Kuratorzy:
Olha Lukovska (Lwowski Pałac Sztuki)
Wojciech Pukocz (ASP im. E. Gepperta we Wrocławiu)
Patronat medialny: Nowiny Andrychowskie i Radio Andrychów

Ekspozycja PLAKAT PRZECIW WOJNIE // Międzynarodowa wystawa projektów graficznych o tematyce antywojennej w MDK potrwa do 30 czerwca 2023 r.

Źródło: CKiW w Andrychowie

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content