Wiele osób wciąż myśli, że muszą płacić podatek tam, gdzie są faktycznie zameldowane. Tymczasem dla rozliczeń PIT od kilku lat ważne jest, gdzie zamieszkujemy, a nie gdzie jesteśmy zameldowani. Nie potrzeba też żadnych dodatkowych formalności, by podatnik złożył PIT np. w mieście, w którym pracuje, a nie w miejscowości, z której pochodzi. Albo na odwrót, bo to tak naprawdę my decydujemy, do której gminy trafią nasze pieniądze, które płacimy w formie podatku.
Już trzy lata temu Gazeta Prawna przypominała, że „Instytucja zameldowania (na pobyt stały bądź czasowy) jest tylko kategorią prawa administracyjnego, do której przepisy prawa podatkowego nie odnoszą się w sytuacji ustalania właściwości miejscowej organów skarbowych dla osoby fizycznej.”
A z tego wynika, że nasz adres zameldowania nie ma w ogóle znaczenia. Eksperci GP dodają: „Ustawa o PIT mówi, że podatek dochodowy od osób fizycznych jest rozliczany w miejscu zamieszkania podatnika w ostatnim dniu roku podatkowego, za który jest składane zeznanie – to znaczy na przykład za zeszły rok będzie to stan na 31 grudnia. Przy czym jako miejsce zamieszkania rozumie się miejscowość, w której dana osoba przebywa z zamiarem stałego pobytu.”
Wynika więc z tego, że nawet jeżeli nie mamy meldunku w danym mieście, możemy się w nim rozliczyć – wystarczy złożyć osobiście lub przesłać przez internet formularz PIT do skarbówki w miejscu, w którym mieszkamy i w odpowiedniej rubryce podać po prostu aktualny adres zamieszkania.
W takiej sytuacji gminy zachęcają do rozliczania u nich, by skłonić mieszkańców do płacenia podatków w faktycznych miejscach ich zamieszkania.
Wiele samorządów prowadzi wręcz kampanie uświadamiające, nawet na portalach społecznościowych – jak np. Warszawa. Mniejsze gminy, jak np. małopolski Zabierzów sięgają nawet po bilboardy przy drogach, ulotki i plakaty. Czasem nawet sołtysi chodzą po domach i uświadamiają mieszkańców: płaćcie podatki tam gdzie mieszkacie, przecież to tu chcecie mieć lepsze drogi, chodniki, sprawną kanalizację, pieniądze te idą też na inwestycje, komunikację i bezpieczeństwo.
Zanim zdecydujemy więc, gdzie się rozliczyć, warto pomyśleć, dokąd trafią nasze pieniądze.
Zainteresowanych szczegółami odsyłamy do Ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) i Rozporządzenia Ministra Finansów z 24 grudnia 2002 r. w sprawie właściwości organów podatkowych (Dz.U. Nr 240, poz. 2069). Materiały te nietrudno znaleźć w internecie.
man
Płać podatki w swojej gminie
Informacje, 12 stycznia 2017 11:40
Już niebawem będziemy się rozliczać z fiskusem z naszych dochodów z 2016 r. Przy tej okazji warto się zastanowić, gdzie powinien trafić nasz podatek?
