Przejdź do treści

Piotr Ćwik nowym wojewodą

Informacje, 05 czerwca 2017 11:27

​Piotr Ćwik odebrał 2 czerwca nominację na stanowisko wojewody małopolskiego. Funkcję tę pełni od soboty.

Podziel się

Józef Pilch, obecny wojewoda małopolski, z powodów zdrowotnych złożył rezygnację, która została przyjęta przez Panią Premier.

Urodzony w 1968 roku w Krakowie, mieszkaniec Gminy Skawina.  Z żoną Anna ma dwóch synów: Piotra i Michała.

Ukończył Szkołę Podstawową nr 1 w Skawinie. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Filozoficzno-Pedagogicznej w Krakowie, gdzie uzyskał tytuł magistra filozofii (1996), a także ukończył studia podyplomowe: Organizacja i Zarządzanie Oświatą (2001) oraz Doradztwo Europejskie (2005).

Pracował w SP nr 1 w Skawinie jako nauczyciel religii, a także w internacie ZSTE jako wychowawca młodzieży. Od 1 lutego 2000 do 4 czerwca 2014 roku był dyrektorem Zespołu Katolickich Szkół im. Jana Pawła II w Skawinie.

Samorządowiec z  ponad 20 letnim stażem. W 1994 roku został po raz pierwszy radnym Rady Miejskiej w Skawinie – jako najmłodszy radny, w wieku 26 lat. Mandat radnego Rady Miejskiej pełnił także w dwóch następnych kadencjach: 1998-2002 i 2002-2006. Następnie radny Powiatu Krakowskiego. W trakcie pracy samorządowej pełnił min. funkcję Przewodniczącego Komisji Edukacji w Radzie Miejskiej w Skawinie i Przewodniczący Komisji Edukacji Publicznej w Radzie Powiatu Krakowskiego. Kandydował również w wyborach na Burmistrza Miasta i Gminy Skawina.

W 2011 roku był kandydatem do Sejmu, startował z dziewiątego miejsca,  uzyskując szósty wynik spośród kandydatów Prawa i Sprawiedliwości. 5 czerwca 2014 roku objął mandat poselski, zajmując w Sejmie RP miejsce przyszłego Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

W Sejmie pracował w Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, Komisji Nadzwyczajnej do spraw związanych z ograniczaniem biurokracji.

16 grudnia 2015 r. został nominowany na wicewojewodę Małopolski.

Specjalizuje się w tematyce samorządu lokalnego, zwłaszcza w zakresie współpracy regionalnej oraz poprawie bezpieczeństwa na drogach. Doświadczenie zawodowe w systemie edukacji wykorzystuje w pracy nad poprawą sytuacji polskich uczniów i nauczycieli.

źródło: piotrcwik.pl

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content