Przejdź do treści

Pierwszy taki wspaniały puchar dla MOD Andropol Andrychów!

Kultura, 26 września 2022 18:06

25 września 2022 roku zapisze się złotymi zgłoskami w historii liczącej sobie już 100 lat (!) Miejskiej Orkiestry Dętej ANDROPOL w Andrychowie. Tego dnia w siedzibie Małopolskiego Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu odbył się uroczysty koncert cyklu "My, Małopolanie będącego promocją uroczystych wydarzeń i najwybitniejszych osiągnięć w zakresie amatorskiej twórczości artystycznej.

W trakcie pięknie zorganizowanej gali odczytano protokół oraz nagrodzono Finalistów 44. Małopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych ECHO TROMBITY. Na scenie zaprezentowały swoje umiejętności andrychowska MOD ANDROPOL oraz Big Band Łososina Dolna.

Wśród przybyłej publiczności dostrzegliśmy Pana Stanisława Migacza – pomysłodawcę i koordynatora festiwalu, który zajmował się tym przez pierwsze 40 edycji. Miłośnicy muzyki orkiestr dętych zapewne pamiętają go z edycji andrychowskich przeglądów „O liść platana” będących eliminacjami do wspomnianego wyżej festiwalu.  

Oprócz przedstawicieli władz samorządowych oraz instytucji i stowarzyszeń działających w Nowym Sączu oraz województwie w gali finałowej uczestniczyli również Dariusz Gawęda – zastępca dyrektora ds. Przestrzeni Kulturowych Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, delegacja z Andrychowa na czele z Wiceburmistrzem Andrychowa – Wojciechem Polakiem oraz dyrektorem CKiW w Andrychowie – Leszkiem Ścibikiem.

Galę rozpoczął sygnał festiwalu wykonywany od 2007 roku – tym razem zagrany przez muzyków andrychowskiej orkiestry!  

MOD ANDROPOL Andrychów zaprezentowała wybrane utwory, znajdujące się na dwóch płytach CD wydanych przez orkiestrę:

  • „Young Fanfare” Martin Scharnagl – dźwięczna fanfara na młodzieżową orkiestrę dętą
  • „Mazurek F-dur op. 68 nr 3” Fryderyka Chopina w aranżacji Grzegorza Duchnowskiego (piękne solo na Piccolo zagrała Marysia Gawęda)
  • Wiązanka krakowiaków nieznanych autorów
  • Marsz koncertowy „Na szczytach Karpat” Władysława Wilkuszewskiego
  • „All About That Bass” z repertuaru amerykańskiej wokalistki Meghan Trainor, w aranżacji Paul’a Murtha (wersja z solistką Marią Walczak)  
  • „Despacito” kompozycja – Luis Fonsi, Erika Ender & Ramon Ayala, aranżacja na orkiestrę dętą Paul Murtha
  • „Can’t Take My Eyes Off You” – „Nie mogę od Ciebie oderwać oczu”. Autorstwa: Bob’a Crewe & Bob’a Gaudio w opracowaniu dyrygenta andrychowskiej orkiestry Łukasza Zaborowskiego (wersja z solistką Marią Walczak)
  • „80er KULT(tour) Medley” – wiązanka filmowa Thiemo Kraas’a, kompozytora na stałe związanego z jednym z najpopularniejszych wśród orkiestr dętych wydawnictw muzycznych w Europie „RUNDEL Musikverlag”.

Naszej wspaniałej orkiestrze, składającej się z muzyków-pasjonatów, ale i takich, którzy talent muzyczny zawdzięczają nie tylko kursom muzycznym organizowanym przez orkiestrę, ale też uczęszczają do szkół muzycznych, towarzyszyła niezwykle utalentowana wokalistka – Maria Walczak, która od kilku lat uzupełnia swoim śpiewem świetne wykonania andrychowskich dęciaków!

Po wręczeniu nagród we wszystkich festiwalowych kategoriach Dyrektor MCK Sokół Andrzej Zarycha oraz Dariusz Gawęda – zastępca dyrektora ds. Przestrzeni Kulturowych Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego wręczyli Łukaszowi Zaborowskiemu – kapelmistrzowi orkiestry puchar – Grand Prix 44. Festiwalu ECHO TROMBITY 2022 – przyznanego jednogłośnie przez komisję konkursową, w której zasiedli ppłk dr hab. Stanisław Strączek – przewodniczący, st. chor. sztab. Konrad Borycki, dr Waldemar Groń, ppłk Leszek Mieczkowski oraz kpt. Stefan Żuk. Smaczku temu werdyktowi dodaje fakt, że jest to pierwsze w historii Festiwalu zwycięstwo dla orkiestry z powiatu wadowickiego!

Polecamy artykuły:

– Miejska Orkiestra Dęta „Andropol” Andrychów pod dyr. Łukasza Zaborowskiego zdobyła Grand Prix 44. Festiwalu ECHO TROMBITY 2022

– Jubileuszowa publikacja o historii Miejskiej Orkiestry Dętej „Andropol” Andrychów

Nie była to jedyna nagroda dla naszej orkiestry, która za najlepsze wykonanie marsza na estradzie (Marsz koncertowy „Na szczytach Karpat” Władysława Wilkuszewskiego) otrzymała również nagrodę specjalną!

PATRONAT HONOROWY nad festiwalem objęli: Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego, Marek Kwiatkowski – Starosta Nowosądecki, Biskup Andrzej Jeż – Ordynariusz Diecezji Tarnowskiej, Ludomir Handzel – Prezydent Miasta Nowego Sącza. Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Po koncertach laureatów i uroczystym bankiecie, nie zabrakło słów uznania od przedstawiciela andrychowskiego samorządu – Wiceburmistrza Wojciecha Polaka, który gratulował orkiestrze wspaniałego osiągnięcia. Słowa uznania wyraził również dyrektor CKiW, który podkreślił jak ważną częścią działań Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie jest wspieranie działań tego rodzaju – zgranych, prężnych zespołów artystycznych, które tworzą pasjonaci, ale i przyjaciele! W drodze powrotnej nie zabrakło śpiewu, muzyki i dobrego humoru!

Źródło: CKiW, Tekst i foto: Jarosław Skupień

Dołączamy się do gratulacji, życząc kolejnych – tak spektakularnych sukcesów, ale i nieustającej radości, jaką daje przebywanie w gronie ludzi, podzielających miłość do muzyki! 

Obszerną relację fotograficzną znajdziecie na kultura.andrychow.eu

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content