Zalety soczewek kontaktowych
Do najważniejszych przewag soczewek kontaktowych nad okularami zalicza się między innymi perfekcyjną jakość widzenia w zasadzie niezależnie od okoliczności. Nie parują, nie zachodzą deszczem, nie osiada na nich śnieg. W dodatku pozwalają na wykonywanie gwałtownych ruchów, w tym głową, co jest charakterystyczne dla osób uprawiających sporty i aktywnych fizycznie. W przypadku okularów muszą się one ograniczać, niektóre sporty zresztą są wtedy odradzane. Dodatkowo w przypadku soczewek pole widzenia nie jest przesłonięte oprawkami okularów, które w dodatku mogą nieprzyjemnie uciskać przy dłuższym noszeniu. Dają też szersze pole widzenia i lepsze widzenie peryferyjne. Czy mają jakieś wady? To za dużo powiedziane, mają jednak pewne cechy charakterystyczne dla ich używania, które mogą powodować problemy u osób początkujących. Niestety, nie każdy też może je nosić.
Dla kogo są soczewki kontaktowe?
Wspomnieliśmy już, że soczewki mogą być używane przez większość osób. Jednak jak się o tym upewnić? Należy udać się na wizytę do optometrysty lub lekarza okulisty, którzy wykonają badania wzroku. Pozwoli ono zdiagnozować wadę, określić jej nasilenie i odpowiedzieć na pytanie, czy noszenie soczewek jest możliwe. W sporadycznych przypadkach odradza się je bowiem z uwagi np. na choroby oczu, alergie czy skłonności do podrażnień. Wizyta u specjalisty pozwoli także dobrać odpowiedni typ soczewek pod kątem długości ich noszenia.
Możemy bowiem wyróżnić jednodniowe szkła kontaktowe, soczewki dwutygodniowe albo miesięczne. Te nazwy określają, jak długo soczewki mogą być noszone.
W przypadku jednodniowych jest to, dokładnie za nazwą, jeden dzień. Zakładane są rano, noszone do wieczora, a później wyrzucane. To opcja wygodna i przyjazna dla oczu, uważane są one za najbardziej delikatne i higieniczne. Niestety, są też najdroższe w przeliczeniu na miesiąc stałego użytkowania. Soczewki dwutygodniowe można nosić przed 14 dni zdejmując na noc albo – o ile producent dopuszcza taką możliwość – przez 7 dni bez przerwy, w nocy i w dzień. Jednak najpopularniejszymi soczewkami są miesięczne, to na ich zakup decyduje się większość użytkowników. W tym przypadku mogą być używane przez 30 dni, co jest opcją bardzo ekonomiczną. Wymagają zdejmowania na noc (soczewki miesięczne dzienne) albo można je nosić kilka dni i nocy bez przerwy (soczewki miesięczne całodobowe). Po zdjęciu należy poddać je czynnościom pielęgnacyjnym, które część osób uważa za niedogodność. Jednak tak naprawdę, przeprowadzane są one po pewnym czasie wręcz rutynowo i szybko. Soczewki należy zdjąć, przemyć, następnie umieścić w pudełeczku, gdzie znajduje się pielęgnujący płyn do soczewek. I… to wszystko. Prawda, że nie brzmi skomplikowanie?
Zakładamy soczewki!
Jednak za największy „problem” uważa się przezwyciężenie obawy przed zakładaniem soczewek. Jest ona w pewien sposób uzasadniona, bo manipulowanie przy oku może być stresujące. Większość osób potrzebuje kilku lub nawet więcej, prób, by oswoić się z tym uczuciem. W czasie wizyty u optometrysty możemy jednak przejść razem całą procedurę, uzyskując pomoc i fachowy instruktaż. Kontakt oka z gałką oczną nie jest zresztą długi, zakładanie soczewek jest procesem bardzo szybkim i sprowadza się dosłownie do dotknięcia oka opuszkiem palca.
Gdzie kupić soczewki?
Za najbardziej ekonomiczne miejsce na zakup soczewek uważa się sklepy internetowe, wśród których jednym z największych jest BezOkularow.pl. Oferuje nie tylko atrakcyjne ceny i błyskawiczną wysyłkę, ale także rekomenduje własną linię soczewek EyeLove (https://www.bezokularow.pl/soczewki-eyelove), produkcji koncernu Cooper Vision. Warto wspomnieć, że soczewki kontaktowe wykonywane są z różnych materiałów, różnić się mogą także parametrami, takimi jak uwodnienie czy przepuszczalność gazowa. Oznacza to, że oko może inaczej je odbierać w zależności od producenta czy modelu. Warto więc, jeśli to możliwe, zakupić soczewki testowe (https://www.bezokularow.pl/soczewki-na-sztuki) i sprawdzić, jak będziemy się w nich czuć.