Przejdź do treści

Pierwszaki z Inwałdu uczyły się fizyki

Informacje, 09 czerwca 2023 09:02

Luminescencja, fluorescencja i fosforescencja - czym się różnią? Co to jest promieniowanie jonizujące? Dlaczego rower jeździ? Jak wytrzymałe jest jajko?

Na te i wiele innych pytań szukali odpowiedzi uczniowie klas pierwszych ze Szkoły Podstawowej w Inwałdzie. O tym, że fizyka jest jedną z najpiękniejszych nauk starali się przekonać dzieci naukowcy z Instytutu Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. Podczas pokazów „Ekscytująca Fizyka”, które odbywały się w auli placówki, dzieci mogły zobaczyć doświadczenia, które zadziwiały i wzbudzały ciekawość do poznawania zjawisk zachodzących w otaczającym świecie, których na co dzień nie dostrzegamy. Wiele emocji wzbudziła lewitująca ciuchcia. Nadprzewodnik ochładzany ciekłym azotem , „wyprychałał ” z siebie pole magnetyczne i unosił się z całym wagonikiem. Uczniowie dziwili się, że surowe jajka potrafią utrzymać metalowe płytki o dużym ciężarze. Okazuje się, że mają niezwykły kształt, który sprawia, że są bardzo wytrzymałe. Jednak jest jeden warunek: ciężar na nie naciskający musi być równomiernie rozłożony. Tłumaczy to fakt, dlaczego jaja nie pękają pod wpływem ciężaru wysiadującego je ptaka. Natomiast, jeżeli pisklaczek zaczyna dziobem stukać punktowo w skorupkę, pęka ona bez problemu. Niedowiarkom prowadząca udowodniła, że jaja były surowe pokazując następny eksperyment. Kolejne niezwykłe wyzwanie to „mrożone balony”. Zanurzone w ciekłym azocie traciły swoją objętość. Po wyjęciu z naczynia pod wpływem ciepłego powietrza wracały do poprzedniego kształtu. Do przeprowadzenia niektórych prób byli zaproszeni rodzice i uczniowie. Po zajęciach został przeprowadzony quiz. Wspaniale reprezentowali nas Beniamin Michalec oraz Igor Kobiałka, którzy wykazali się wiedzą i zdobyli dla nas nagrody.

Podczas pokazów popularnonaukowych dzieci poznały wiele zagadnień z zakresu fizyki oraz mogły zadać pytania naukowcom. Był to spotkanie pełne niespodzianek i odkryć. Może któryś z pierwszaków zadziwi świat swoim odkryciem?

Materiał nadesłany przez: Maria Jakubowska-Szczotka, Agata Cierpiałek

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content