Przejdź do treści

Pieniądze już w budżecie, więc autobusy ruszą

Informacje, 17 sierpnia 2023 15:58

Dziś (17.08.23) Rada Miejska w Andrychowie wprowadziła do budżetu gminy 250 tys. zł dotacji od wojewody na organizację autobusowych połączeń pomiędzy Andrychowem a Wadowicami. O podpisaniu umowy z tym związanej pisaliśmy już kilka dni temu. Gminy Andrychów i Wadowice dołożyły do tego dwie kwoty i w sumie w budżecie na ten cel pojawiło się 275 tys. zł. Na trasę autobusy ruszą we wrześniu.

Przypomnijmy, że Andrychów otrzymał najwyższą z możliwych dotację z Rządowego Funduszu Rozwoju Połączeń Autobusowych – 250 tys. zł (najniższa to 30 tys.). Była to już trzecia edycja naboru do tego programu. A 14 sierpnia umowę przyjechał podpisać sam wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Porozumienie w sprawie organizacji międzygminnych połączeń autobusowych gminy Andrychów i Wadowice zwarły już wiele miesięcy temu. Teraz powstanie nowa, ale w pełni samorządowa linia autobusowa Andrychów – Wadowice. Codziennie ma mieć 19 kursów w dni powszednie oraz 9 w soboty. W niedziele i święta nie będzie kursów. Cena biletu na tym odcinku przewidywana jest na 5 zł. Tę kwotę ustaliła Rada Powiatu, a obwiązuje do końca roku.

W dzisiejsze sesji wzięło udział 20 radnych. Pytano, jak będzie to wyglądać w przyszłym roku, bo obecnie opisywana kwota dotyczy organizacji transportu w tym roku? Wiceburmistrz Mirosław Wasztyl odpowiedział, że obie gminy – Andrychów i Wadowice – będą się starać o dofinansowanie i kontynuację zadania również w roku 2024. Pytano także, jak będzie wyłoniony wykonawca tego zadania? Będzie to bezpośrednie powierzenie. Najprawdopodobniej zostanie nim ten sam przewoźnik, który obsługuje komunikację wewnątrz Gminy Andrychów – PKS Południe.

Wiemy, że już od września wspomniane 19 kursów dziennie obsługiwać będą dwa duże autobusy.

n

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content