Pielęgniarka to osoba, która otrzymała specjalistyczne średnie wykształcenie medyczne, do której głównych obowiązków należy pomoc lekarzowi prowadzącemu, udzielanie pierwszej pomocy i wiele innych funkcji. Taki pracownik może pracować w szpitalu, przychodni, prywatnym gabinecie lekarskim, centrum medycyny estetycznej czy stomatologii. Ma ograniczoną, ale obszerną listę obowiązków, których jakość często zależy od samopoczucia pacjenta. Zawód ten uważany jest za jeden z najbardziej pożądanych w naszym kraju, jednak ze względu na szereg cech nie cieszy się należytą popularnością wśród młodzieży.
Szukając pracy w specjalności pielęgniarka, warto skorzystać z zasobów internetowych, takich jak Jooble. Tutaj znajdziesz aktualne propozycje pracy dla pielęgniarek. Ponieważ ten zawód jest bardzo poszukiwany, możesz łatwo znaleźć pracę dla siebie w prawie każdym mieście.
W dzisiejszym artykule opowiemy o cechach tego zawodu, które pomogą Ci zrozumieć, czy jest on dla Ciebie odpowiedni.
Zawód pielęgniarki – opis, funkcje i obowiązki
W placówkach medycznych pacjenci komunikują się z pielęgniarkami nawet przez 90% czasu. Odbierają od nich testy, rozdają leki, wykonują proste zabiegi medyczne, zmieniają bieliznę, organizują posiłki i dbają o komfort pacjentów. Jednocześnie ważne jest, aby zrozumieć, że pielęgniarka nie ma prawa samodzielnie diagnozować pacjenta, przepisywać i przeprowadzać leczenia. Nawet za wykonanie zastrzyków w miejscu prywatnym, na które pracownik nie ma zgody lekarza, może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej.
Opiekując się chorym, pielęgniarka znacząco skraca czas, jaki lekarz poświęca jednemu pacjentowi, co przyspiesza pracę specjalisty i pozwala na przyjęcie większej liczby pacjentów.
W zależności od tego, z jaką specjalnością pracuje pielęgniarka, jej obowiązki mogą się zmieniać.
Na przykład, jeśli jest przypisany do chirurga, będzie monitorował stan sprzętu na sali operacyjnej. A pracując w gabinecie fizjoterapeuty, trzeba umieć korzystać ze wszystkich urządzeń do leczenia w gabinecie zabiegowym.
Podział pielęgniarek ze względu na profil pracy
Pielęgniarki są podzielone według profilu:
- Młodsza pełni rolę niani: pilnuje odżywiania, pomaga pacjentom w poruszaniu się, wykonuje polecenia starszych pielęgniarek. Aby uzyskać tę specjalność, wystarczy przejść kursy medyczne, które nie zajmują dużo czasu.
- Starsza pielęgniarka – zarządza młodszym personelem medycznym i wszystkimi pielęgniarkami. Monitoruje dostępność leków i przydatność narzędzi w szpitalu, poprawność dokumentacji. Ściśle współpracuje z ordynatorem oddziału, więc musi znać każdy szczegół pracy w szpitalu.
- Główna – nadzoruje wszystkie pielęgniarki, w tym starszych. Sporządza wnioski o leki i środki opatrunkowe, dyżury i urlopy. Na tym stanowisku wymagane jest wykształcenie wyższe.
- Pielęgniarka stacjonarna – wykonuje polecenia lekarza prowadzącego. Pracuje na posterunku w szpitalach, wydaje pacjentom leki, kontroluje wizyty bliskich pacjentów.
- Sala operacyjna – pomaga chirurgowi w przeprowadzaniu operacji, przygotowuje sprzęt, instrumenty i opatrunki.
- Pielęgniarka proceduralna robi zastrzyki, kroplomierze, zbiera testy.
- Pielęgniarka oddziałowa opiekuje się pacjentami na oddziałach i zapewnia im niezbędne leczenie.
- Pielęgniarka chirurgiczna powinna zakładać opatrunki, zdejmować szwy i asystować chirurgowi w prostych zabiegach.
Cechy dobrej pielęgniarki
Aby zostać dobrym specjalistą pielęgniarstwa, ważna jest taka cecha osobista, jak miłość do ludzi i chęć niesienia im pomocy.
Radzenie sobie z dużą ilością pracy będzie łatwiejsze, jeśli pielęgniarka jest pracowita i ma dobrą tolerancję na stres. Ta cecha pomoże nawet na etapie szkolenia, ponieważ większość odpowiada pozytywnie na pytanie, czy trudno jest studiować w tym kierunku.
Życzliwość i responsywność nie umknął uwadze pacjentów, co pozytywnie wpłynie na pracę. Osobiste cechy pracownika służby zdrowia to połowa sukcesu.
Gdzie się szkolić
Do pracy na tym stanowisku wymagane jest średnie lub wyższe wykształcenie medyczne. Wybierając przyszły zawód, powinieneś wcześniej zapoznać się z rodzajami pracy każdej pielęgniarki i na tej podstawie rozpocząć studia w szkole medycznej lub na uniwersytecie.
Gdzie może pracować pielęgniarka
Pielęgniarki spełniają swoją życiową misję w szpitalach, przychodniach, szkołach, szpitalach położniczych, przedszkolach, zakładach karnych, sanatoriach i wielu innych miejscach.
Wszędzie tam, gdzie pracują lekarze, potrzebni są asystenci, których funkcję pełnią pielęgniarki i bracia.
Perspektywy rozwoju i kariery zawodowej
Możesz iść na kilka sposobów. Pierwsza opcja to podnoszenie kwalifikacji, pozostawanie na jednym stanowisku, w związku z czym wynagrodzenie będzie sukcesywnie rosło.
W innym przypadku możesz awansować po szczeblach kariery i zostać pielęgniarką naczelną lub naczelną.
Plusy i minusy zawodu
Zaletą zawodu jest popyt, więc nie będzie problemów ze znalezieniem pracy. Ponadto wdzięczność wyzdrowiałych pacjentów będzie zachwycać każdego dnia.
Wadą tej pracy jest ryzyko zachorowania na groźną chorobę, duże obciążenie pracą oraz możliwość nocnych zmian.
Podsumowanie
Bycie pielęgniarką ma wiele zalet. Otwiera to możliwości działań zawodowych, budowania kariery. Przekazuje wiedzę i umiejętności, które będą bardzo przydatne w życiu codziennym. Ale ten kierunek jest odpowiedni tylko dla niektórych osób o określonym zestawie cech osobistych.