Powszechnie wykorzystywane panele fotowoltaiczne mogą dość znacznie różnić się pomiędzy sobą. Rozwój rynku w Polsce sprawia, że dostępność takich akcesoriów bardzo się zwiększyła. Niestety, ale nie wszystkie są produktami odpowiedniej jakości. Przy wyborze odpowiednich paneli warto lepiej zorientować się jeśli chodzi o takie akcesoria. Na co w szczególności trzeba zwracać uwagę?
Podstawowe rodzaje paneli fotowoltaicznych
Przede wszystkim pozornie taki sam wygląd paneli może być mylący. Takie akcesoria występują w kilku podstawowych odmianach. Niektóre firmy, jak choćby Revolt Energy, oferują w tym zakresie specjalistyczne doradztwo (więcej dowiesz się na revoltenergy.eu). Co do zasady dostępne do wyboru są jednak:
- Panele monokrystaliczne. Do ich produkcji wykorzystuje się ciekły krzem o monolitycznej strukturze. Osiągana przez nie sprawność to nawet 24%. Ich cena jest wyższa, ale odznaczają się zwiększoną żywotnością. Uzyskiwana dzięki takim panelom moc jest proporcjonalna do napięcia.
- Panele polikrystaliczne. Tworzy się je z wykrystalizowanego krzemu. Kwadratowe i intensywnie niebieskie, są trochę mniej wydajne od paneli monokrystalicznych. Cena zakupu jest jednak w ich przypadku niższa.
- Panele amorficzne. Zbudowane są z krzemu amorficznego. Mają bardzo ciemną barwę, dodatkowo są lekkie i elastyczne. Cechuje je dobra moc i wydajność.
Ważne parametry, które trzeba uwzględnić przy wyborze paneli
Jakie parametry powinny być w szczególności brane pod uwagę w przypadku wyboru paneli fotowoltaicznych? Przede wszystkim trzeba zwracać uwagę na:
- Sprawność. Dzięki tej wielkości określa się maksymalną wydajność panelu. Spotyka się panele o sprawności 22%. Niekiedy jednak bardziej opłacalna jest inwestycja w mniej sprawne, ale o wiele tańsze panele 20%.
- Gwarancję uzysku mocy. Dzięki niej określa się to, jak bardzo spadnie wydajność paneli po każdym roku użytkowania. Powinno być to. ok. 0,7.
- Temperaturowy wskaźnik mocy. Istotny jest tu parametr Pmax. To od niego zależy to, jak bardzo spadnie wydajność paneli przy wzroście temperatury o 1 stopień powyżej 25 stopni. Wartość powinna wynosić ok. 0,45.
- Markę. Renoma producenta ma znaczenie i zdecydowanie warto korzystać z produktów oferowanych przez cenionych producentów. Ważne jest także to, aby dysponowała ona dobrym serwisem.
Gwarancja też ma znaczenie
Panele fotowoltaiczne pozostają akcesoriami dość drogimi. Inwestycja w nie przewidziana jest na lata. Dlatego bardzo istotne jest uzyskanie dość długiej gwarancji. Powinna być udzielona na możliwie długi czas. Na rynku jest bardzo wiele ofert, gdzie gwarancja trwa do 15 lat, ale można spotkać się nawet z okresem 25 lat.