Przejdź do treści

Pamięci „Hansa”

Kultura, 26 marca 2021 18:30

Katalog poświęcony Januszowi „Hansowi” Książkowi, zmarłemu przed pięciu laty utalentowanemu rysownikowi i malarzowi, mieszkańcowi naszej gminy. Jak dowiedzieliśmy się od Zbigniewa Burego, artysty i zarazem kuratora, publikację można bezpłatnie odebrać w Galerii Sztuk”i” (Punkt Informacji Turystycznej, obok Urzędu Miejskiego), w Miejskim Domu Kultury przy ulicy Szewskiej oraz w redakcji Nowin Andrychowskich i Radia Andrychów.

katalog-Janusza-Książka

A naprawdę jest co poczytać (fragment tekstu tam zamieszczonego pióra Eweliny Prus-Bizoń publikujemy poniżej) oraz pooglądać. Zamieszczono tam bowiem reprodukcje kilkudziesięciu dzieł „Hansa”. A oryginały będzie można obejrzeć na retrospektywnej ekspozycji obrazów Janusza Książka, gdy zakończy się remont hallu MDK. Wcześniej, w maju i czerwcu zaplanowano wystawę w galerii przy Rynku, gdzie z kolei zostaną pokazane rysunki „Hansa”.
jd

Moje wspomnienie
Lubił do nas przychodzić, bo tu czekała na Niego Michalina… W Jej oczach był KIMŚ. Niby nic, bo dla każdego dziecka każdy dorosły jest KIMŚ. Szczególnie jeśli ten dorosły poświęca temu dziecku czas, rozmawia i bawi się z nim. A Janusz taki był dla Michaliny. I był dla Niej KIMŚ.
My, dorośli patrzymy na świat zupełnie inaczej. Dla dziecka ta ekscentryczna postać przemykająca przez Andrychów nie była: ani dziwakiem, ani buddystą, ani narkomanem, ani człowiekiem z bagażem doświadczeń, ani alkoholikiem, ani ojcem, który nie sprostał zadaniom, ani człowiekiem mającym mroczną przeszłość, ani osobą borykającą się z chorobą psychiczną. Kiedy pomagał nam w różnych pracach remontowo-ogrodowych zawsze skrzętnie zapinał guziki w długich rękawach swoich koszul… A przy największym nawet upale nosił długie spodnie. Ale dzieci są bardzo spostrzegawcze… nie umknął przed pytaniem Miśki: „Kto Ci tak porysował po rękach?” – Michalina, Antek i Ala bardzo Go lubili. Dorośli szufladkują, moralizują i ukrywają niewygodne fakty.
Może to wspomnienie powinno brzmieć inaczej?
Andrychowianin, artysta malarz. Brał udział w wystawach zbiorowych w Andrychowie (2013 i 2015), Bielsku-Białej (2014). Współpracował z galerią R7 w Andrychowie. Sztuka była odskocznią od jego przeszłości i teraźniejszości. Nie był łatwym człowiekiem. Jak i Jego prace plastyczne. Niektórzy osądzą, że w „kategorii biało-czarne” był po tej ciemnej stronie… Głośny, czasami wulgarny, dziwnie się zachowujący. Był jednocześnie silny i słaby. Wybuchał radością i emanował smutkiem. Był tolerancyjny i zasadniczy. Dumny. Agresywny i wrażliwy. W oczach wielu być może był NIKIM, w oczach niewielu był KIMŚ. Kiedy Piotrek po raz pierwszy przyprowadził go naszego domu, Janusz nie odzywał się ani słowem. Z biegiem czasu potrafiliśmy rozmawiać o wszystkim: o polityce, kulinariach, wystroju wnętrz, sztuce, ogrodnictwie, więzieniach i nałogach, o Bogu… Kolory Jego prac odwzorowują Jego zagmatwane życie. Często malował twarze… chciał chyba zobaczyć w Nich to, co zobaczył w oczach Michaliny…
Ewelina Prus-Bizoń, 2016

„Śmierć nie jest wrogiem życia. Ten kto umiera ustępuje miejsca drugim”.
ks. Jan Twardowski

Podziel się
Skip to content