Przejdź do treści

Oszustwo na pracownika banku – mężczyzna stracił 3 tys. zł.

Informacje, 08 listopada 2023 09:01

Policjanci z Komisariatu Policji w Zatorze prowadzą postępowanie w sprawie oszusta, który podając się za pracownika banku oszukał mieszkańca Zatora. Mężczyzna stracił 3000 złotych.

Wczoraj (7.11.2023) do 46-letniego mieszkańca Zatora zadzwonił mężczyzna, który oświadczył, że jest pracownikiem banku. Przekazał informację, że na jego konto włamali się hakerzy i próbują dokonać dwóch przelewów. Oczywiście specjaliści banku zablokowali przelewy, jednakże teraz należy pilnie blikiem przelać pieniądze na konto bezpieczne. 46-latek oświadczył, że nie wierzy w tę historię, ponieważ połączenie nie jest z infolinii banku. Wtedy oszust zapewnił, że za chwilę zadzwoni do niego pracownik infolinii banku. Kiedy po kilku minutach telefon zadzwonił na wyświetlaczu mężczyzna zobaczył nazwę infolinii banku. Wtedy pokrzywdzony dał wiarę oszustowi. Wygenerował kod blik udostępniając oszustowi 3000 złotych.

Policjanci apelują o ostrożność. Oszuści wykorzystują różne sposoby, aby dostać się do pieniędzy zgromadzonych na kontach bankowych. W chwili, gdy na telefon dzwoni osoba podająca się za pracownika banku informująca, że konto zostało przejęte przez hakerów, którzy próbują skraść pieniądze lub zaciągnąć na nas kredyt, każdą taką wiadomość należy traktować jako próbę oszustwa. W takiej sytuacji najlepiej rozłączyć się i samemu zadzwonić na infolinię banku lub pojechać do placówki bankowej, w celu powiadomienia o otrzymanej informacji. Wtedy upewnimy się, że oszczędności nie są zagrożone. Aby wprowadzić w błąd hakerzy używają specjalnego oprogramowania za pomocą którego podszywają się pod numer lub nazwę dowolnej instytucji czy osoby.

Działajmy razem. Wystarczy wiedza o sposobach, którymi posługują się oszuści, aby uniknąć kradzieży pieniędzy z konta. Każdy mieszkaniec świadomy zagrożenia także może pomóc w walce z oszustami. Wystarczy przekazać to ostrzeżenie swojej rodzinie i znajomym, dzięki temu w porę zorientują się o próbie oszustwa i nie stracą pieniędzy.

Źródło: KPP w Oświęcimiu

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content