Przejdź do treści

Oświetlenie do konkursu

Informacje, 09 grudnia 2015 12:32

Gmina Andrychów została zakwalifikowana do ogólnopolskiego konkursu na najlepiej oświetloną gminę i najlepszą w tym zakresie inwestycję. Komisja konkursowa specjalnie przyjechała do Andrychowa, aby zobaczyć, jak wyglądają andrychowskie ulice oświetlone nowymi LEDami.

Podziel się

Wspomniany wyżej konkurs organizowany jest od 1998 r. przez Polski Związek Przemysłu Oświetleniowego. Celem konkursu – jak piszą na swej stronie organizatorzy – było propagowanie i nagradzanie najlepszych pod względem technicznym i ekonomicznym już zrealizowanych instalacji oświetleniowych (nie później niż dwa lata przed zgłoszeniem do konkursu ).
Konkursem objęto gminy i małe miasta, gdyż były one najbardziej niedoinwestowane i zaniedbane w zakresie oświetlenia. Dobre instalacje, spełniające obowiązujące wymagania oświetleniowe, optymalne pod względem technicznym, ekonomicznym i estetycznym, miały stać się wzorem i przykładem do naśladowania dla innych miast. Propagowanie ich w środkach masowego przekazu a zwłaszcza w czasopismach samorządowych, zachęcało do podejmowania modernizacji oświetlenia drogowego i ulicznego.
Andrychów startuje w tym konkursie w dwóch kategoriach: „Najlepsza inwestycja oświetleniowa 205 r.” oraz „Najlepiej oświetlona gmina i miasto 2015 r.”. Było to możliwe w związku z wdrożeniem programu SOWA, który polegał na wymianie 2700 punktów świetlnych z sodowych na LEDowe. Inwestycja jest już ukończona i trwa jej rozliczanie, bo była realizowana z udziałem środków zewnętrznych, dotacji. Różnicę w oświetleniu widać najlepiej na granicach gminy, gdy wjeżdża się w dużo jaśniejszą, andrychowską strefę LEDową. Do tego nowy system oświetleniowy – w pełni zautomatyzowany i skomputeryzowany – pozwała zaoszczędzić na rachunkach za energię nawet 50 proc. Andrychów do tej pory jest jedyną gmin ą w Polsce, gdzie Program SOWA wdrożono w całości.
Komisja konkursowa była w Andrychowie kilka dni temu. Nie tylko zapoznała się z systemem i stanowiskiem kierowania nim, ale poczekała także do wieczora, aby zobaczyć, jak w praktyce wygląda oświetlenie miasta. Dopiero po tej wizji w terenie wpisano Andrychów na listę konkursową.
Wyniki konkursu poznamy już w styczniu przyszłego roku, czyli za kilka tygodni. mn

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content