Przejdź do treści
Reklama
Reklama
Gospodarstwo-Dudek-w-Zagórniku-baner

Opowieści galicyjskie i inne. Zapraszamy na spotkanie z Rafałem Skąpskim

Kultura, 29 września 2021 09:49

Muzeum i Gminna Biblioteka Publiczna w Kętach zapraszają do kamienicy Rynek 13 – Miejsca Aktywności Mieszkańców na spotkanie z Rafałem Skąpskim, który opracował i opublikował nakładem wydawnictwa Czytelnik wspomnienia swojej babki – Zofii z Odrowąż-Pieniążków Skąpskiej, „Dziwne jest serce kobiece…”. Spotkanie odbędzie się w środę 6 października o godz. 17.00.

Zofia z Odrowąż-Pieniążków Skąpska (1881–1961) – publicystka, gospodyni, założycielka Szkoły Gospodyń Wiejskich, żona i matka. W dwóch tomach wspomnień, zebranych i opracowanych przez jej wnuka Rafała Skąpskiego, jak w soczewce skupia się obraz Galicji, a potem – po przeprowadzce bohaterki – Pomorza i podkrakowskiego Hebdowa z czasów odrodzonej RP i II wojny światowej. W książce pojawia się wątek kęckiej rodziny Zajączków, o czym na pewno wspomnimy podczas spotkania.
Jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy Wiesław Myśliwski tak pisał o tej publikacji: „To niemal gotowy scenariusz na film czy serial obyczajowo-przygodowy. Barwne, soczyste postaci, zaskakujące losy bohaterów (…) Warto przeczytać”.
Rafał Skąpski – wiceminister kultury w latach 2001–2004, od 2005 do 2015 dyrektor Państwowego Instytutu Wydawniczego, prezes Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” czy srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Jego teksty ukazywały się m.in. na łamach „Twórczości”, „Zdania”, „Stolicy”, „Gazety Stołecznej”, „Przeglądu”, „Trybuny”, „Sądeczanina”, „Wyspy” oraz „Miesięcznika”. W 2019 r. opracował i opublikował w „Czytelniku” wspomnienia Zofii z Odrowąż-Pieniążków Skąpskiej, które zdobyły tytuł „Wydarzenie Edytorskie Roku 2019” i nominację do Nagrody Historycznej Tygodnika „Polityka”. Niedawno ukazał się drugi tom tych wspomnień.

Opowieści galicyjskie i inne. Wokół wspomnień Zofii z Odrowąż-Pieniążków Skąpskiej
Spotkanie z Rafałem Skąpskim. Środa, 6 października 2021, godz. 17.00

Aula kamienicy Rynek 13 – Miejsca Aktywności Mieszkańców
Organizatorzy: Gminna Biblioteka Publiczna im. Ambrożego Grabowskiego w Kętach i Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach

Partner: Rynek 13 – Miejsce Aktywności Mieszkańców
Ilość miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy pod nr tel. 33 432 25 86 lub osobiście w Mediatece (Rynek 13).

W przypadku pogorszenia się sytuacji pandemicznej wydarzenie odbędzie się w innym terminie.

Wydarzenie organizowane w ramach projektu „Seniorska współdzielenia kultury”, który został dofinasowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Źródło: Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach

Podziel się
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Gospodarstwo-Dudek-w-Zagórniku-baner
Skip to content