Inspiracją może być WSZYSTKO. Choć lepiej by było powiedzieć, że NIC. Jeśli inspiracja to uduchowienie, potrzebny jest człowiek, podmiot, który ożywi „NIC” – świat rzeczy martwych – i uczyni je przedmiotem swoich działań. I tak przedmiotem moich „działań” jest codzienne doświadczenie jazdy pociągiem. Od odjazdu do odjazdu, tam i z powrotem, Sucha Beskidzka – Kraków – Kraków – Beskidzka Sucha.
Kurs między miastami, między domem i szkołą, wywołuje pytania o sens drogi, o jej początek i koniec w wymiarze ostatecznym. Odcinek traconego czasu jest próbą wpisania go w nieskończoną prostą czasu wiecznego. Z kolei bycie pasażerem każe zapytywać o prawdziwą tożsamość. Droga to stan pomiędzy dwoma krańcami, to skrajne myśli i uczucia.
Nie interesują mnie już ludzie w pociągu: dewotki jadące do Kalwarii i dalej do Łagiewnik rozwrzeszczane wycieczki szkolne do ZOO i „makdonaldu”, zmęczeni kolejarze, pryszczaci maturzyści, nawet piękne dziewczęta i kobiety, tym piękniejsze im brzydszy przedział. Nie interesują mnie ich makijaże, dłubanie w nosie, puszczanie dyskretnych bąków i płytki sen, aby nie przespać stacji. I pejzaż za oknem mnie nie interesuje. To wszystko znam. Odwracam głowę.
Najlepsza jest noc. Kiedy nie ma pejzażu, kiedy wszyscy święci, piękni i pijani śpią, ja wtedy wracam. Wracam do siebie.
Skąd jadę, kim jestem i dokąd jadę?
Jadę, ale nie wiem – na potępienie, czy po nagrodę?
Jadę, czekając na swój CZAS. Ile mi minut zostało?
Ile pytań kosztuje bilet powrotny?
Jadę i jadę, i jadę, i…
Jazda pociągiem to transport i transcendencja. Tak czy tak wprowadza w trans. Miarowy stukot kół, monotonny rytm okien, drzwi, siedzeń i śrubek jak mantra przewozi/przywodzi do kontemplacji.
Moje „okna” są obrazami odpowiednich stanów myśli i ducha, jakie towarzyszą mi w drodze. Ten sam kadr obrazu powtarza realny kadr widziany z siedzenia pociągu. Jest widzeniem z wewnątrz, z tego samego miejsca. Nie zmienia się punkt widzenia, a widzenie tego punktu.
Rafał Lenart
RAFAŁ LENART (ur. 8 lutego 1979 r.). Malarz i rysownik czynny w Suchej Beskidzkiej. Absolwent Wydziału Malarstwa krakowskiej ASP. Dyplom z wyróżnieniem w pracowniach Malarstwa prof. Leszka Misiaka i Rysunku prof. Marka Szymańskiego. Uczestnik kilkunastu wystaw. Prace w kolekcjach indywidualnych i instytucjonalnych. Współzałożyciel i członek, działającej przy TMZW w Wadowicach, plastycznej grupy NADSKAWIE.
Autor cykli: „Okna. Tam i z powrotem”, „Przerwana lekcja plastyki”, portretów galerii rodów szlacheckich suskiego zamku.
Udział w kilku zbiorowych wystawach:
1996
– poplenerowa wystawa malarstwa: „Sucha’96”, Galeria Sztuki Arts’92, Sucha Beskidzka
1997
– wystawa malarstwa i rysunku: „Młode talenty plastyczne”, Galeria Studio, Warszawa
– poplenerowa wystawa malarstwa i rysunku, Altzella (Niemcy)
1998
– poplenerowa wystawa malarstwa i rysunku: „Tykocin’97”, Galeria Studio, Warszawa
– wystawa malarstwa, Koszyce (Słowacja)
– wystawa malarstwa, Altzella (Niemcy)
2004
– pokaz dyplomu: „Dyplom 2004”, Pałac Sztuki, Kraków

Wstęp wolny. Zapraszamy!
Ważna informacja! W celu minimalizowania ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa prosimy o stosowanie się do obowiązujących zaleceń – wchodząc do naszych placówek pamiętaj o obowiązku zasłaniania nosa i ust (chustka, szalik, maseczka, przyłbica) oraz zdezynfekuj ręce środkiem na bazie alkoholu (dostępny wewnątrz).


Galeria Sztuk”i”
Wydział Turystyki, Sportu i Kultury Urzędu Miejskiego,
Rynek 27, 34-120 Andrychów
Godziny otwarcia: 7:30 – 15:30
Telefon: 33 842 99 35
Źródło: CKiW