Przejdź do treści

Odszedł Kazimierz Jończy – w środę ostatnie pożegnanie

Kultura, 20 czerwca 2022 11:07

Nie zobaczymy już Jego nowych obrazów, nie przeczytamy kolejnych wierszy, nie usłyszymy ciekawych opowieści o dawniejszym Andrychowie. Odszedł od nas Kazimierz Jończy. W styczniu skończył 90 lat.

Należał do grona założycieli Grupy Twórców „My” i był jej prezesem w latach 1973 – 1997. Specjalizował się w malarstwie olejnym i akwarelowym. Brał udział w setkach wystaw. Tworzył nawet w odległych krajach (Australia), a plon wyjazdu na antypody można było obejrzeć na pamiętnej wystawie w Pałacu Bobrowskich. Dał się też poznać jako poeta. Ma na koncie trzy tomiki wierszy. Był także lokalnym patriotą, miłośnikiem Andrychowa, bohaterem niejednej publikacji w „Nowinach Andrychowskich”, a także audycji Radia Andrychów. A o naszym mieście potrafił pięknie opowiadać, gdyż należał do świadków historii naszej Małej Ojczyzny. Za swą działalność i twórczość został uhonorowany Srebrnym Krzyżem Zasługi, Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”, odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej, a także tytułem i medalem Zasłużony dla Miasta i Gminy Andrychów. Jeszcze 18 stycznia br., w dniu 90. urodzin, opowiadał w gronie przyjaciół i władz miasta w Urzędzie Miejskim o swoich przeżyciach i planach. Potem coraz bardziej dawała znać o sobie choroba…

Ceremonia pogrzebowa odbędzie się w środę (22 czerwca) o 15.00 na cmentarzu komunalnym w Andrychowie. Ponieważ Pan Kazimierz pozostawał pod opieką Hospicjum Domowego w Andrychowie, to rodzina zmarłego prosi, by zamiast kwiatów przekazać datki na tę bardzo pożyteczną organizację.

Red. Fot. Archiwum „Nowin Andrychowskich”

Podziel się
Skip to content