Przejdź do treści
Reklama
Reklama

Odleci w maju… po drugą młodość

Informacje, 14 kwietnia 2015 10:29

Andrychowski samolot Lim 2 idzie do kapitalnego remontu. Wróci z końcem roku – mówi Krzysztof Radwan, dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Dziś odwiedził Andrychów.

Podziel się

Od kilku miesięcy temat samolotu nie schodzi z czołówek wiadomości – od andrychowskich portali po Teleexpress. Wszystko zaczęło się po tym, jak pod koniec ubiegłego roku chęć jego przejęcia wyraziło muzeum z Rzeszowa. Takie plany zaniepokoiły tak samo mieszkańców, jak i władze Andrychowa. Ale obrona samolotu to jedno… przy całym zamieszaniu przyjrzeliśmy się Limowi i okazało się, że jest w kiepskim stanie. Dlatego burmistrz Tomasz Żak specjalnie pojechał do Krakowa do Muzeum Lotnictwa prosić o pomoc konserwatorską. 
Dzisiejsza (14 kwietnia) wizyta w Andrychowie dyrektora i głównego konserwatora to pokłosie tamtych ustaleń w Krakowie. Dyrektor Krzysztof Radwan i Jan Gzik, szef działu konserwacji obejrzeli dokładnie i obfotografowali samolot, zanim wywiozą go do Krakowa. A stanie się to w maju. 
Samolot będzie poddany dokładnemu czyszczeniu chemicznemu i wymienione będą zużyte i zniszczone elementy. Jak powiedział nam dyr. Radwan, przez kilka miesięcy pracować nad nim będzie czterech specjalistów, którzy remontowali już niejeden zabytkowy samolot. Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie ma ich 240! 
Teraz radni muszą podjąć stosowną uchwałę w sprawie przekazania samolotu do remontu, konieczne jest też zabezpieczenie funduszy, a idzie o kilkadziesiąt tysięcy złotych. Lim wróci do Andrychowa pod koniec roku. – Ponieważ oddajemy go w ręce najlepszych fachowców w kraju – mówi burmistrz Tomasz Żak – to wiem, że wróci stamtąd jak nowy i znowu będzie ozdobą miasta.
man

Podziel się
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Skip to content