Przejdź do treści
Reklama
Reklama

Od soboty Tydzień Kultury Beskidzkiej

Kultura, 22 lipca 2020 12:19

W najbliższą sobotę (25 lipca) startuje Tydzień Kultury Beskidzkiej. To już 57. edycja tej jednej z największych imprez w regionie. Artyści parający się folklorem zaprezentują się w Makowie Podhalańskim, Oświęcimiu, Żywcu, Szczyrku, Wiśle, Ujsołach, Istebnej, a także w czeskim Jabłonkowie. Nie wszędzie "na żywo".

W internecie

Na stronie internetowej www.tkb.art.pl i w mediach społecznościowych będzie można codziennie oglądać dwie transmisje – o godz. 18.00 i 20.00. Swój premierowy program przygotowała każda z miejscowości TKB – poinformowali nas organizatorzy. – Niektóre programy transmitowane będą na żywo. Przede wszystkim usłyszymy dużo muzyki tradycyjnej, będą to zarówno zupełnie nowe materiały, jak i archiwalne. W ich realizacji brały udział regionalne zespoły folklorystyczne. Prezentacje nagrywano w pięknych górskich plenerach albo skansenach. Pojawią się również: lekcja gwary, co nieco o strojach, sztuce ludowej, tradycyjnych instrumentach, kuchni regionalnej, odrobina poezji, a nawet płonąca huda. Usłyszymy wywiady z ludźmi TKB, z którymi powspominamy, jak to dawniej było na festiwalu. To wszystko o godz. 18.00. Natomiast o 20.00 emitowane będą koncerty zespołów polskich i zagranicznych, które w ciągu ostatnich trzech lat brały udział w jednym z dwóch TKB-owskich konkursów – czyli w Festiwalu Folkloru Górali Polskich oraz Międzynarodowych Spotkaniach Folklorystycznych.

W plenerze

Na imprezy organizowane na świeżym powietrzu można wybrać się do Wisły, Szczyrku i Żywca. W dwa festiwalowe weekendy (czyli 25–26 lipca oraz 1–2 sierpnia), głównie na placach i w parkach, ale też na górskich szlakach, odbędzie się wiele koncertów kapel regionalnych i grup śpiewaczych. W programie jest ponadto muzyka folkowa. Zagrają Trebunie-Tutki, Vołosi, Skład Niearchaiczny, Tekla Klebetnica, Turnioki. Oprócz muzyki będą też jarmarki, w tym Targi Sztuki Ludowej w Żywcu, oraz warsztaty rękodzieła, m.in. rzeźby w drewnie, malarstwa na szkle, budowy instrumentów ludowych, haftu. Wszystkie te wydarzenia będą się odbywać z zachowaniem wszelkich obostrzeń i zaleceń. Niestety zespoły folklorystyczne nie zaprezentują tańca.

Oprac. jd Foto: Organizatorzy TKB

Podziel się
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Skip to content