Przejdź do treści

Obserwatorium w Sułkowicach-Bolęcinie zaprasza!

Informacje, 23 sierpnia 2023 13:05

Dziś w naszym studiu gościł Dyrektor ZSS w Sułkowicach-Bolęcinie Zbigniew Grabowski, który w ramach cyklu rozmów "Pod niebem pełnym cudów" opowiadał m.in o sierpniowym Księżycu, zbliżającej się Błękitnej pełni oraz o możliwości zobaczenia już początkiem września komety.

W rozmowie z Markiem Nyczem, dyrektor zdradził nam również bardzo ciekawe plany działań w Szkolnym Obserwatorium Astronomicznym Bolęcina.

Tradycyjnie, każdy mieszkaniec gminy jest mile widziany podczas czwartkowych nocy w obserwatorium. Wystarczy zerknąć na stronę www.szkolabolecina.pl lub zadzwonić pod nr 606 232646 i przyjść, aby wspólnie z astronomem Sebastianem Kurowskim obserwować niebo nocą.

Jak wspomniał dyrektor Grabowskich, wiele się dzieje w szkolnym obserwatorium. Od ponad roku w placówce mieści się stacja pogodowa, która od 2 jest w pełni udostępniona na stronie internetowej pod adresem www.szkolabolecina/astro/pogoda. Jest ona własnością Działu Ochrony Środowiska Politechniki Krakowskiej, który zbiera i przechowuje dane z czujników.

Wśród nowych projektów, jakie planuje zrealizować w nadchodzącym roku szkolnym Dyrektor ZSS w Sułkowicach-Bolęcinie są:

  • Astroweekendy dla grup szkolnych z całej Polski.
  • Astrogmina – cotygodniowe zajęcia pozalekcyjne z astronomem, dla uczniów szkół z Gminy Andrychów.
  • Projekt „Strefa ciemnego nieba” – prawidłowo ustawione oświetlenie uliczne może poprawić widoczność obiektów na niebie nocą.
  • Uruchomienie Wypożyczalni sprzętu optycznego mieszkańcom gminy (lornetki, teleskopy)
  • Powołanie „do życia” międzyszkolnego kółka astronomicznego, prowadzonego przez Astronoma Sebastiana Kurowskiego oraz Zbigniewa Grabowskiego. Uczniowie, którzy chcą zapisać się do kółka proszeni są o kontakt z Dyrektorem Grabowskim. Celem spotkań byłyby: przygotowania do konkursów astronomicznych a przede wszystkim nauka obsługi sprzętu optycznego oraz nauka, jakie obiekty znajdują się na nieboskłonie.
  • Uruchomienie Akademii Astronomicznej w porozumieniu z UTW w Andrychowie oraz Małopolskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli. To cykl warsztatów, wykładów zaplanowanych po to, by zdobyć podstawową wiedzę astronomiczną oraz nabyć umiejętność ustawiania i obsługi sprzętu optycznego do obserwacji nieba.

Panu Dyrektorowi życzymy spełnienia ambitnych planów w nadchodzącym roku szkolnym, a Was mieszkańców Gminy i wszystkich Czytelników zachęcamy do odwiedzania Szkolnego Obserwatorium Astronomicznego Bolęcina. Wszelkie info znajdziecie TUTAJ >> oraz na profilu FB facebook.com/astrobolecina

Zachęcamy do odsłuchania rozmowy z Dyrektorem Grabowskim.

p Fot. ZSS w Sułkowicach-Bolęcinie

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content