Przejdź do treści

O snycerstwie i Stanisławie Jarząbku. Muzeum w Kętach zaprasza na 105. spotkanie przy armacie

Informacje, 14 czerwca 2022 09:47

Czym jest snycerstwo? Czy snycerze to artyści, czy może rzemieślnicy? I kim był Stanisław Jarząbek? Odpowiedzi na te i inne pytania poznamy podczas 105. spotkania przy armacie, na które zaprasza Muzeum w Kętach już we wtorek 21 czerwca o godz. 18.00. Gościem cyklu będzie Paulina Kluz z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

W wystąpieniu zostanie omówione zagadnienie snycerstwa jako sztuki rzeźbienia w drewnie, w kontekście dewocyjnej oraz religijnej produkcji rzemieślniczej i artystycznej drugiej połowy XIX i początku XX wieku. Na tym tle zostanie zaprezentowana sylwetka lokalnego snycerza Stanisława Jarząbka, który na przełomie XIX i XX wieku prowadził pracownię w Kętach oraz wykonał dziesiątki dzieł, głównie elementów wyposażenia kościelnego w okolicznych świątyniach.

Paulina Kluz to historyk sztuki, członek zespołu Pracowni Inwentaryzacji i Digitalizacji Zabytków Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, pracownik w projekcie „Sakralne dziedzictwo Małopolski”, prowadząca badania nad sztuką Małopolski okresu nowożytnego i XIX wieku.

105. Spotkanie przy armacie

Snycerstwo – między sztuką a rzemiosłem. Przypadek Stanisława Jarząbka

Gość: Paulina Kluz (UPJP2 w Krakowie)

21 czerwca 2022 r. (wtorek), godz. 18.00

Sala wystaw czasowych Muzeum w Kętach (Rynek 16)

Wstęp wolny!

Źródło: Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach

Podziel się
Skip to content