Przejdź do treści

O słynnej kapie i sztuce sakralnej Kęt. Przed nami ciekawy wykład

Informacje, 15 listopada 2023 13:02

Do 17 grudnia w kęckim Muzeum można oglądać wystawę „Kęty – między sacrum a profanum”. We wtorek 21 listopada z kolei muzealnicy zapraszają na spotkanie towarzyszące wystawie.

Prelekcja ks. dr Szymona Tracza, dyrektora Beskidzkiego Muzeum Rozproszonego Diecezji Bielsko-Żywieckiej, będzie poświęcona sztuce sakralnej Kęt, ale szczególnie jednemu z najważniejszych bohaterów wspomnianej wystawy: kapie od św. Jana Kantego. Start o godz. 18.00 w Miejscu Aktywności Mieszkańców RYNEK 13 w Kętach.

Kapa liturgiczna to dar króla Jana III Sobieskiego dla Kęt. Król miał podarować ją po zwycięstwie pod Wiedniem, w podziękowaniu za wstawiennictwo wtedy świeżo wyniesionego na ołtarze Jana Kantego. Różne były losy tego niezwykłego eksponatu. Poddana konserwacji, odwiedza światowe wystawy, a od niedawna – jako depozyt – prezentowana jest na wystawie Beskidzkiego Muzeum Rozproszonego… z przerwą na wypożyczenie do Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach.

Będzie to jednak część szerszej opowieści. Sakralną przestrzeń Kęt tworzą dziś cztery kościoły i trzy klasztory. Nowe świątynie znajdują się na osiedlu i w Kętach Podlesiu. Ale jeszcze w połowie XVIII wieku kęccy mieszczanie także uczęszczali do czterech świątyń: kościoły pw. Wszystkich Świętych i Świętego Krzyża zostały zlikwidowane w ramach reform józefińskich. Wszystkie kryły niezwykłe bogactwo.

Ks. dr Szymon Tracz jest diecezjalnym konserwatorem zabytków, dyrektorem Beskidzkiego Muzeum Rozproszonego, a także proboszczem Parafii pw. Podwyższenia Krzyża w Starej Wsi. Autor licznych publikacja, przez lata był związany z Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, a zwłaszcza z projektem Sakralne Dziedzictwo Małopolski.

Wtorek 21 listopada 2023 r., godz. 18.00 Miejsce Aktywności Mieszkańców RYNEK 13

Ks. dr Szymon Tracz, „Sztuka sakralna Kęt. Wokół kapy od św. Jana Kantego”

Wstęp wolny

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Materiał nadesłany przez Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content