Przejdź do treści
Reklama
Reklama

O AEC w Radiu Andrychów

Informacje, 11 grudnia 2019 09:15

Gościem porannej audycji Radia Andrychów był dziś (11 grudnia) prezes Andrychowskiej Elektrociepłowni (AEC) Mirosław Nowak.

Podziel się

Spółka obecnie dysponuje sześcioma koncesjami – na wytwarzanie ciepła, jego przesył i dystrybucję oraz na obrót energią elektryczną oraz przesył i obrót prądem. AEC, to ciekawostka, produkuje rocznie 400 m sześc. wody tak na własne potrzeby jak i dostarczanej do sieci Zakładu Wodociągu i Kanalizacji. Stosowne pozwolenia załatwiono w miesiąc, choć normalne procedury w tym zakresie trwają pół roku. 75 proc. budynków wielomieszkaniowych w Andrychowie odbiera ciepło z Andrychowskiej Elektrociepłowni, a więc korzysta z tego typu usług ok. 8-9 tys. osób. Z kolei prąd z AEC trafia do firm.
Podczas audycji rozmawiano też o turbinie gazowej, która niegdyś przeszkadzała mieszkańcom ogromnym hałasem. Problem ten ograniczono. AEC przejęło od Elektrociepłowni Andrychów (spółki prywatnej, poprzednio dostarczającej ciepło i prąd)) 26 pracowników. Pewna grupa osób, ale w odrębnej spółce pracuje jeszcze przy kotle węglowym, wytwarzającym m.in. parę.
Konieczna będzie w przyszłości modernizacja bazy i infrastruktury oraz odchodzenie od paliw stałych na rzecz gazu. Koszt takiej operacji to szacunkowo 2,6 mln zł. Na sumę tę składają się m.in. zakup i montaż dwóch kotłów gazowych, rozbudowa sieci cieplnej od firmy CMC do nowo powstającej galerii handlowej przy Białej Drodze i modernizacja rozdzielni prądu. A póki co wszyscy klienci AEC mogą się czuć bezpiecznie i nie ma mowy, by zostali w swoich mieszkaniach bez ciepła.
jd Fot. Jacek Dyrlaga

Podziel się
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Skip to content