Przejdź do treści
Reklama
Reklama

Nowy cykl CKiW w Andrychowie! ON(A)-LINE Z KULTURĄ! Pierwsza odsłona!

Kultura, 27 listopada 2020 11:29

W związku z czasowym zamknięciem naszych placówek kontynuujemy aktywność w Internecie! Od początku wprowadzenia obostrzeń CKiW w Andrychowie zachęca aby odbiorcy pozostawali w stałym kontakcie z andrychowską kulturą – w sieci. I właśnie do sieci zapraszamy na spotkania w ramach nowego cyklu ON(A)-LINE Z KULTURĄ!

Temat I spotkania: „Polska poezja kobieca. Matka i córka: Maryla Wolska i Beata Obertyńska – Poetki XX wieku”
Autor: Krystyna Korbut-Płonka

Pierwsza realizacja powstała dzięki podjęciu współpracy CKiW w Andrychowie ze Stowarzyszeniem Uniwersytet Trzeciego Wieku w Andrychowie.
Krystyna Korbut-Płonka – absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, członek i wykładowca Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Andrychowie. Wieloletnia, emerytowana już, nauczycielka języka polskiego w andrychowskich szkołach średnich, reżyser szkolnych grup teatralnych i krzewiciel kultury na naszym terenie.
Nasza pierwsza prelegentka, z mistrzowskim podejściem do znajomości tematu, przedstawia życiorysy tworzących w XX wieku poetek oraz fragmenty ich twórczości.
Maryla Wolska (ur. 13.03.1873 r. we Lwowie, zm. 25.06.1930 r. we Lwowie) – poetka polska okresu Młodej Polski. Tworzyła pod pseudonimem Iwo Płomieńczyk. Beata Obertyńska, z domu Wolska (ur. 18.07.1898 r. w Skolem, zm. 21.05.1980 r. w Londynie) – polska poetka i pisarka. Tworzyła pod pseudonimami Dziodzia, Marta Rudzka.
Szczególnie mało znana jest, niestety, twórczość Beaty Obertyńskiej, głównie ze względu na konieczność emigracji po II wojnie światowej do Wielkiej Brytanii, z której już nigdy nie wróciła. W jej twórczości wybrzmiewają bardzo mocne nuty nostalgii i tęsknoty za Ojczyzną…

Więcej Państwu nie zdradzimy… zapraszamy na spotkanie z Krystyną Korbut-Płonką! Nagrania dokonano 19 listopada 2020 r. w Miejskim Domu Kultury w Andrychowie.

Bądźcie z nami na bieżąco, chętnie gościmy wirtualnie w Waszych domach i z niecierpliwością czekamy żeby znów spotkać się z Wami w „realu”! Bądź z kulturą on-line:
www.kultura.andrychow.eu
www.facebook.com/kulturaandrychow
www.instagram.com/kulturaandrychow

Podziel się
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Skip to content