Przejdź do treści

Nowi Przyjaciele

Informacje, 13 lutego 2016 16:59

Dziś – 13 lutego 2016 r. – Burmistrz Andrychowa Tomasz Żak i Przewodniczący Administracji Rejonowej w Storożyńcu (Ukraina) Jarosław Bartosz podpisali List Intencyjny o współpracy obu miast.

Podziel się

Kilkunastu gości z Ukrainy od wczoraj przebywa w Andrychowie. Delegacja ze Rejonu Storożyńca jest tu nie po raz pierwszy, bo byli w naszym mieście już ubiegłym roku, a Tomasz Żak też odwiedził w 2015 r. ukraińskie miasto, gdzie mieszka wielu Polaków. Przygotowania do przyjacielskiej współpracy trwają od kilku miesięcy. Włączył się w nie również konsul Ukrainy w Krakowie Oleh Mandiuk.
Storożyniec to kilkunastotysięczne miasto na Ukrainie, w obwodzie czerniowieckim na Bukowinie. Mieszka tam kilka tysięcy Polaków, którzy m.in. prowadzą Polską szkołę przy Towarzystwie Kultury Polskiej im. Adama Mickiewicza. Dziś 30 uczniów tej  szkoły jest już studentami na kilku polskich uczelni wyższych takich jak: Uniwersytet Jagielloński, Krakowska Akademia im Andrzeja Frycza Modrzewskiego, Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu, Wyższa Szkoła Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu. Bardzo prężna jest także działalność kościoła rzymskokatolickiego, skupiona wokół parafii pw. św. Anny w Storożyńcu.
– Dziś zrobiliśmy bardzo ważny krok, który otwiera przed nami drogę do przyszłości – mówił piękną polszczyzną Przewodniczący Jarosław Bartosz. Podkreślił, jak ważne jest dla jego rejonu i miasta korzystanie z doświadczeń polskiego samorządu i nauka lokalnej demokracji na wzór polski.
Tomasz Żak z kolei przypomniał, że podpisany List Intencyjny jest dopiero wstępem do pełnej i sformalizowanej współpracy obu miast, a właściwie Gminy Andrychów i Rejonu Storożyńca, bo na Ukrainie nie ma tak jak w Polsce samorządów gminnych, są rejonowe.
W dzisiejszej uroczystości wzięło udział 16 gości z Ukrainy, a także władze Andrychowa i większość radnych Rady Miejskiej. Goście nie tylko przyjechali podpisać list, ale też zwiedzili gminę i zapoznali się m.in. z funkcjonowaniem Urzędu Miejskiego. Historię i współczesność Andrychowa w multimedialnej prezentacji przedstawił gościom burmistrz Tomasz Żak.
Wieczorem storożynianie wezmą też udział w Wieczorze Austriackim, a na wspólnej, uroczystej kolacji swoją obecność zapowiedział konsul Ukrainy Oleh Mandiuk.
mn

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content