Przejdź do treści

Nowe ceny za przejazdy gminną komunikacją

Informacje, 26 stycznia 2023 13:59

Na dzisiejszej (26 stycznia) sesji Rady Miejskiej dokonano zmian w systemie taryfowym i cen za usługi w publicznym transporcie zbiorowym w gminie Andrychów. Stało się tak na wniosek spółki PKS Południe ze Świerklańca.

Spółka tłumaczy, że nastąpił znaczny wzrost kosztów działalności, zwłaszcza w zakresie cen paliw. Podniesiono też w naszym kraju płacę minimalną, co wpływa na koszty wynagrodzeń. Do tego dochodzą wyższe stawki za energię elektryczną i ogrzewanie.

Za jednorazowy bilet normalny trzeba będzie zapłacić 3,50 zł (dotychczas 3 zł). Nic nie zmienia się dla posiadających kartę seniora emerytów i rencistów mieszkających w naszej gminie, którzy ukończyli 60 rok życia. Bilety kosztować będą dla nich nadal 1 zł, a od 75. roku życia pojadą bezpłatnie. Uczniowie i studenci do 26. roku życia będą płacić 1 zł. Dzieci do 7 lat nie płacą. Z darmowych przejazdów skorzystają nadal inwalidzi I grupy, dzieci i młodzież dotknięte inwalidztwem lub niepełnosprawne do 16. roku życia, a także Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi.

Bilety miesięczne normalne na linie łączone wzrosną do 120 złotych (obecnie 90 zł), a studenci, uczniowie, emeryci i renciści zapłacą 40 zł. Za przewóz bagażu nie pobiera się opłat.

Za przejazd bez ważnego biletu trzeba będzie zapłacić tak jak do tej pory 100 zł. Tyle samo grozi za brak dokumentu poświadczającego uprawnienia do bezpłatnego przejazdu. Natomiast za spowodowanie przez podróżnego zatrzymania lub zmiany trasy autobusu opłata wyniesie 300 zł (bez zmian). Te „kary” zostają obniżone jeśli opłaty będą wniesione w ciągu siedmiu dni od wezwania do zapłaty.

Uchwałę podjęto stosunkiem głosów 11 za, 7 przeciw i przy trzech wstrzymujących się radnych.

jd

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content