Przejdź do treści
Reklama
Reklama

Nowe antykoronawirusowe obostrzenia od soboty 24 X

Informacje, 23 października 2020 11:32

Rząd ogłosił nowe obostrzenia w związku z panująca pandemią. Dotyczą większości sfer życia publicznego. Cała Polska znajdzie się od jutrzejszej soboty (24 października) w czerwonej strefie.

Na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że szkoły podstawowe w klasach IV – VIII przechodzą na tryb zdalny. Dzieci do 16 roku życia, godzinach 8:00-16:00 od poniedziałku do piątku, będą mogły przemieszczać się pod opieką rodzica lub opiekuna. Zasada ta nie obowiązuje:

  • kiedy dziecko idzie do szkoły lub wraca z niej do domu,
  • w weekendy.

Ograniczenia na dwa tygodnie w gastronomii (restauracje, puby, kawiarnie), gdzie będzie możliwe serwowanie dań tylko i wyłącznie na wynos. Wprowadzony zostaje zakaz wszelkiego rodzaju aktywności powyżej 5 osób w grupie. Powstał program ochrony niepracujących seniorów powyżej 70. roku życia – apel, aby nie wychodziły z domu, będą pod opieką służb publicznych. Wyjątkiem są sytuacje związane z:

  • wykonywaniem czynności zawodowych,
  • zaspokajaniem niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego,
  • sprawowaniem lub uczestniczeniem w sprawowaniu kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych.

Uruchomiona zostanie dla seniorów infolinia (tel. nr 22 505 11 11), poprzez którą będą mogli zamawiać towary pierwszej potrzeby. Realizować je będą ośrodki pomocy społecznej poprzez pracowników i wolontariuszy. Podjęto decyzję o zamknięciu sanatoriów.

Jeśli obecne ograniczenia nie przyniosą spodziewanego rezultatu (obniżenia liczby zachorowań), to po dwóch tygodniach należy się spodziewać dalszych obostrzeń, nawet dość radykalnych z zamknięciem granic włącznie.

Aktualne zasady dostępne na www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia

jd

Podziel się
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Skip to content