Maluch lub starszak polubi nosidełka turystyczne od razu – nosidło zapewnia dzieciom komfort, wygodę i bezpieczeństwo w trakcie wspólnych wypraw z rodzicami, a do tego ten widok z góry pozwala dostrzec więcej.
Bezpieczne i wygodne nosidełka turystyczne to stelażowe konstrukcje, które rodzic bezpośrednio nosi na swoich plecach. Maluch podróżuje wygodnie i komfortowo!
Od jakiego wieku dziecko może podróżować w nosidełku turystycznym?
Dolna granica wieku maluszka, które może korzystać z nosidełka to 9 miesiąc życia. To czas zalecany i rekomendowany przez większość producentów nosidełek turystycznych. Dziecko, które będzie z nosidełka korzystać musi stabilnie samodzielnie siedzieć. Ważne, aby na samym początku przygody naszego dziecka w nosidełku robić co godzinne przerwy na odpoczynek, wyjęcie dziecka z nosidła, rozprostowanie nóżek w trakcie wspólnych wędrówek.
Do jakiego wieku dziecko można nosić w nosidełku turystycznym?
Górna granica wieku nie jest określona, w tym wypadku określona jest granica wagowa i w nosidełku turystycznym dla dzieci mogę być noszona dzieci do wagi 20 – 22 kg. Waga 22 kg nie może być przekroczona. Granica wiekowa nie jest określona ze względu na różny rozwój fizyczny pomiędzy dziećmi.
Jakie nosidełko turystyczne dla dzieci wybrać?
Jeśli już zdecydujemy się na wybór nosidełka turystycznego stajemy przed wyborem – jakie to nosidełko powinno być, ile kosztować, jakiej marki i jakie wyposażenie. To trudny wybór, ale po przebrnięciu przez te wszystkie trudności będziemy mogli cieszyć się niezapomnianym wspólnymi wycieczkami z naszym dzieckiem, a to jest bezcenne.
Po pierwsze cena. To najważniejsze kryterium i od niego zacznijmy poszukiwania nosidła turystycznego. Ile chcemy wydać, jaką kwotę przeznaczyć na zakup nosidła? Ceny nosidełek dla dzieci w góry zaczynają się od 100 złotych a kończą na prawie 2 tysiącach złotych.
Za ceną również idzie jakość. Te droższe nosidełka dla dzieci mają wygodniejszy system nośny dla rodzica – są wygodniejsze dla osoby noszącej dziecko – człowiek nie męczy się tak szybko nosząc taki “słodki” pakunek na plecach. Pas biodrowy w nosidełku ergonomicznym powinien być szeroki, dobrze przylegać do ciała, a szelki, pasy naramienne, na których niesiemy nosidło powinny dobrze rozkładać ciężar i być grubsza.
Dobre nosidełko turystyczne powinno posiadać również zakres regulacji – pasy przednie i biodrowe muszą być regulowane. Tak, aby nosidełko można było szybko i prosto dopasować do osoby noszącej dziecko.
Pasy naramienne oraz pas biodrowy razem doskonale odciążają plecy noszącego rodzica, dlatego to tak ważne, aby były wygodne, solidne i regulowane.
Nosidełko ergonomiczne powinno również być wentylowane, przewiewne – zapewni to rodzicom oraz innym osobom noszącymi wygodę i chłód, nie tylko w gorące dni.

Siedzisko dla dziecka – ważny element konstrukcyjny
Kolejny ważnym elementem w nosidełku turystycznym jest siedzisko dla dziecka. To tu nasz maluch odpoczywa, siedzi, zwiedza i ogląda świat wokół. To jego małe centrum dowodzenia więc musi mu być bezpiecznie i wygodnie, tak aby nasze wędrówki były przyjemnością i mogły trwać i trwać. Dziecko w nosidełku powinno móc swobodnie rozglądać się podczas wyprawy, a tył jego głowy powinien być stabilnie zabezpieczony.
Siedzisko w nosidle turystycznym powinno być regulowane góra – dół. Bezpieczeństwa dziecka w nosidle muszą strzec zapinane wygodne szelki i pasy, który nie powinny “wrzynać” się w ramiona dziecka i przede wszystkim dziecko nie powinno ich móc samemu rozpiąć.
Warto, aby nosidełko ergonomiczne, które wybierzemy miało strzemiona z dwóch stron, tam dziecko będzie mogło swobodnie i stabilnie oprzeć swoje nogi w trakcie rodzinnych długich wędrówek.
Co jeszcze powinno posiadać dobre nosidełko ergonomiczne turystyczne?
Daszek to niezwykle przydatny gadżet do nosidełka turystycznego. Ochroni dziecko przed słońcem jak i deszczem. W wielu modelach nosideł turystycznych rozkładana osłona przeciwsłoneczna posiada filtr UPF 50, które zapewnia dziecku dzień i ochroną przed ostrymi, szkodliwymi promieniami słonecznymi. Daszek / osłona w nosidle powinny być opcją w nosidełku, którą można zdjąć i założyć w razie potrzeby.
W nosidełku powinno ukryć się też kilka mniejszych czy większych kieszonek na suwak czy głębszych bez suwaka, do których będziemy mogli włożyć parę drobiazgów. Na wyprawie z dzieckiem na pewno przydadzą nam się przekąski, mokre chusteczki i picie. Niektóre nosidełka mają również kieszonki na pasie biodrowym i tam bez problemu ukryjemy chusteczki czy drobną przekąskę dla dziecka, dzięki czemu bez zdejmowania nosidełka będziemy mogli po nią sięgnąć.
Najbardziej pojemna kieszeń – komora w nosidełkach turystycznych znajduje się pod siedziskiem i to tam możemy schować najwięcej większych rzeczy na naszą podróż takich jak mapa, przewodnik, picie, zabawki na drogę, dodatkowe ubranka czy większe przekąski.
Przydatnym gadżetem do nosidełka na plecy będzie pokrowiec na nosidełko przeznaczony do ochrony nosidełka przed deszczem i wiatrem. Taki pokrowiec szczelnie zasłania i chroni dziecko w nosidełku przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Pozostałe ważne cechy
Kolejnym gadżetem, który można oddzielnie dokupić do nosidełka jest system nawadniający. Już coraz więcej producentów nosidełek górskich decyduje się na takie rozwiązanie w swoim sprzęcie. Konstrukcja nosidełka posiada komorę na sprzęt do picia z otworem na rurkę do picia. Bidon należy dokupić oddzielnie. Dzięki takiemu rozwiązaniu, w trakcie górskich wędrówek nie trzeba zatrzymywać się, aby uzupełnić płyny.
Stelażowa konstrukcja a co za tym idzie rozkładany stelaż w nosidełku turystycznym daje nam możliwość oparcia, stawiania nosidła górskiego w pionie. To ważne i przydatne, kiedy nasz maluch zaśnie – możemy odłożyć dziecko razem z nosidłem nie budząc go.
W odróżnieniu od nosidełka ergonomicznego dla dziecka nosidło turystyczne można nosić tylko i wyłącznie na plecach rodzica. Maluch siedzi tu wyżej i może więcej podziwiać wokół. W nosidłach ergonomicznych dziecko może być noszone w różnych pozycjach również na plecach, ale przede wszystkim z przodu rodzica. Tu dziecko jest bliżej rodzica.
Warto przed ostatecznym wyborem nosidełka turystycznego wybrać się z dzieckiem do sklepu sportowego i wypożyczyć choć na jeden dzień takie nosidełko.
Podsumowanie
Już coraz więcej sklepów turystycznych tych mniejszych jak i większych sieciówek oferuje możliwość wypożyczenia na parę dni lub jeden dzień wybranego nosidła. Nie musimy od razu wybierać się w góry z dzieckiem, wystarczy spacer po parku w naszym mieście lub lesie w okolicy. Tym sposobem sprawdzimy czy nasz maluch jest gotowy na takie podróże i chętnie będzie w nosidełku przebywał i obserwował świat wokół.