17.07 (piątek) – Taras przed Pałacem Bobrowskich od strony Kościoła.
NOC TEATRÓW
Twórcze Spotkanie w Plenerze Amatorskich Zespołów Teatralnych Dzieci i Młodzieży
17.07 – Taras przed Pałacem Bobrowskich od strony Kościoła
Godz. 19.30 – 20.00 – „Cyrkowisko, czyli przygody nowego” spektakl w wykonaniu Teatrzyku Dziecięcego „Debiucik” z Wiejskiego Domu Kultury w Pisarzowicach, reżyseria Urszula Kucharska.
Teatrzyk Dziecięcy DEBIUCIK został założony w 2010 roku w Wiejskim Domu Kultury w Pisarzowicach. Obecnie w skład grupy wchodzi czternastu młodych aktorów. Instruktorem grupy jest Urszula Kucharska – autorka scenariuszy i reżyserka wszystkich dotychczasowych realizacji DEBIUCIKU. Grupa z powodzeniem bierze udział w lokalnych przeglądach teatralnych, do jej największych osiągnięć należy dwukrotnie zdobyty tytuł najlepszego zespołu Powiatu Bielskiego. Do tej pory DEBIUCIK przygotował pięć spektakli, jednak młodzi artyści realizują również programy indywidualne i mają w swoim repertuarze osiem monodramów. Teatrzyk Dziecięcy DEBIUCIK z przyjemnością występuje w zaprzyjaźnionych placówkach kultury jak również organizuje wspólne warsztaty teatralne z zaprzyjaźnionymi grupami.
Godz. 20.00 – 20.20 – „Kim jesteś?” spektakl w wykonaniu Teatru Ruchu Mini Forma z Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie w reżyserii Anety Stuglik – jest autorską historią zainspirowaną powieścią, pt.: „Brzydkie Kaczątko: Hansa Christiana Andersena. „Kiedy wykluło się z jajka było bardzo duże i brzydkie. Niepodobne do reszty. Dziwaczne lecz z wielkim sercem, odwagą i chęcią szukania siebie, korzeni, przyjaciół i miejsca, w którym można zapisać swoją historię…” To opowieść o drodze jaką trzeba przebyć, żeby móc odpowiedzieć na pytanie – Kim jesteś?” – Aneta Stuglik.
We wrześniu 2012 r. w Miejskim Domu Kultury w Andrychowie rozpoczął swoją działalność Teatr Ruchu MINI FORMA. Grupę tworzą pełne fantazji i nieograniczonej energii dzieci z Andrychowa i okolic, które to z wielkim zaangażowaniem, radością czerpaną z zabawy w teatr i chęcią bycia razem tworzą na scenie piękne obrazy składające się na ich sceniczną opowieść. Mini Forma jest młodszą grupą Teatru Ruchu Forma, która to pod bacznym okiem teatralnej Ciotki – Klotki Anety Stuglik zrealizowała trzy autorskie spektakle, tj. „Była sobie raz bajka”, „Raz,dwa,trzy…Znikasz Ty. Za szafą” i „Kim jesteś?” – zainspirowany historią Brzydkiego Kaczątka, J.Ch.Andersena. Mini Forma to młodziutki skład dzieci, który ma na swoim koncie sporo osiągnięć, m.in. Nagroda Telewizji Polskiej na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Wigraszek” w Suwałkach, II nagroda XXXIII Festiwalu Teatrów Dziecięcych z udziałem Zespołów Polonijnych „Puchar Uśmiechu” Krosno 2015.
Godz. 20.30 – 21.20 – „Nocel moja, kopiel moja” spektakl w wykonaniu Teatru „Bezimienni” z Wiejskiego Domu Kultury w Pisarzowicach, reżyseria Urszula Kucharska. Spektakl nawiązuje do tradycji Nocy Kupały, święta ognia i wody, słońca i księżyca, urodzaju płodności, radości i miłości. Jest luźną refleksją nad tradycją naszych przodków, a dzisiejszym pojmowaniem wcześniej wymienionych uczuć.
Teatr BEZIMIENNI działa od 2009 roku w Wiejskim Domu Kultury w Pisarzowicach. Skupia w swych szeregach młodzież gimnazjalną i uczniów szkół średnich. Teatr ma na swym koncie sześć udanych premier i jest laureatem wielu nagród, w tym nagrody dla najlepszego zespołu Powiatu Bielskiego, występował na deskach Teatru Banialuka w Bielsku-Białej. Gościł w wielu placówkach kulturalnych w kraju i za granicą.
BEZIMIENNI w swych poszukiwaniach scenicznych korzystają głównie z ruchu, tańca, plastyki lecz posiadają w swym repertuarze spektakl, w którym najważniejszym środkiem wyrazu jest słowo. Założycielką i instruktorem grupy jest Urszula Kucharska, wszystkie scenariusze i reżyserie dotychczasowych realizacji BEZIMIENNYCH są jej autorstwa.
Godz. 21.30 – 22.00 – „Wracając” spektakl w wykonaniu Teatru Ruchu Forma z Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie, reżyseria Aneta Stuglik, scenografia Adam Walny, muzyka Arvo Part. Spektakl autorski zainspirowany sztuką „Smoke” Matsa Ek.
„Wracając… człowiek zawsze zastanawia się czy odbicie w lustrze będzie to samo. Czy historie, które rozpoczął będą miały ciąg dalszy. Czy ludzie, których zostawił będą czekać na „progu”… Wracając w myślach, wspomnieniach do obrazów, które zostały zapisane w głowie zastanawiamy się czy to prawda, czy też może iluzja, albo marzenia lub obawy…Wracając, podejmujemy ryzyko i odpowiedzialność, albo tchórzymy…?” – Aneta Stuglik.
„Teatr, który tworzymy to forma ruchu, tańca oraz plastyka wyrazu. Jednak nie staramy się na siłę ograniczyć pewnymi ramami, ponieważ cały czas poszukujemy nowych form i sposobów wyrażania treści. Staramy się nie używać słów, aby nie pozbawiać odbiorcy własnej interpretacji obrazów budowanych przez nas na scenie. Nie chcemy zbyt wiele dopowiadać i wyjaśniać, po to by mogła zaistnieć magia.” – Aneta Stuglik.
Teatr Ruchu FORMA został założony w 2004 roku przez Anetę Stuglik, która nieprzerwanie do dziś dnia jest instruktorem zespołu. Grupa działa w MDK w Andrychowie (Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie). Do tej pory Teatr Ruchu Forma zrealizował jedenaście spektakli: „Narodziny szczęścia”, „Życie piękne jest”, „Kim jesteś?”, „Opowieść o niebieskim baloniku i czerwonym wężu”, „Nieznane”, „Droga”, „Był sobie raz pień, który płakał i śmiał się jak dziecko”, „Wspomnienie”, „Fermentacja pragnień”, „Labirynt”, „Wracając”.
Wybrane nagrody (za spektakle):
II nagroda stypendialna w Konkursie Telewizji Polskiej „Dolina Kreatywna, czyli czego szuka młoda sztuka” 2006 („Kim jesteś?”)
III Nagroda na VI Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży „Wigraszek 2006” Suwałki ("Kim jesteś?")
Grand Prix na Wojewódzkim Przeglądzie Miniatur Teatralnych – Buczkowice 2007 („Opowieść o niebieskim baloniku i czerwonym wężu”)
Nagroda na I Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym dla Dzieci i Młodzieży w Rudolstadt Niemcy 2008 („Opowieść o niebieskim baloniku i czerwonym wężu”)
Grand Prix – Wojewódzki Przegląd Miniatur Teatralnych – Buczkowice 2010 („Droga”)
I Nagroda w Małopolskich Spotkaniach Teatrów Dziecięcych – Kraków 2010 („Droga”)
II Nagroda na Festiwalu Zespołów Polonijnych, Krosno 2010 („Droga”)
III nagroda w kategorii młodzież na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży w Łodzi „Dziatwa 2011” („Był sobie raz pień, który płakał i śmiał się jak dziecko”)
II Nagroda w kategorii młodzież na XI Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży „Wigraszek 2012” w Suwałkach („Wspomnienie”)
Grand Prix na II Polsko-Niemieckim festiwalu TEATRALNA ELIPSA KREATYWNOŚCI 2012 w Policach („Wspomnienie”)
I Nagroda w Festiwalu Teatralnym „Laboratorium Młodego Aktora” w Wodzisławiu Śląskim 2012 („Wspomnienie”)
II NAGRODA na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Wigraszek” 2013 („Fermentacja Pragnień”)
I Nagroda na Amatorskim Festiwalu Teatralnym „Laboratorium Młodego Aktora” Wodzisław Śląski 2013 („Fermentacja Pragnień”).
W razie deszczu wydarzenie przeniesione zostanie do Miejskiego Domu Kultury w Andrychowie | ul. Szewska 7 | 34-120 Andrychów |
tel 33 875 3105, 512 442 918