Przejdź do treści

Noc Kupały w literaturze

Kultura, 23 czerwca 2023 12:55

Kwiat paproci jest mityczną rośliną zakwitającą tylko raz w roku podczas przesilenia letniego. Ma on posiadać ogromną moc oraz przynosić szczęście i bogactwa temu kto go zerwie. U starożytnych Słowian poszukiwanie kwiatu paproci było stałym elementem obchodów Nocy Kupały.

A jeżeli chodzi o święto przesilenia letniego to przychodzimy do Was z kilkoma książkowymi propozycjami związanymi z właśnie tym świętem. A może znacie jeszcze jakieś inne tradycje związane z Sobótką, podzielcie się nimi w komentarzach chętnie poczytamy 😉

A tymczasem zapraszamy do lektury.

Dołącz do walki z demonami i ocal świat przed zagładą! Po epoce wiedźminów przyszedł czas na żniwiarzy. Paulina Hendel stworzyła serię, która aż prosi się o film. Bohaterowie fundują nam niezapomniane przygody, których akcja rozgrywa się w świecie pełnym słowiańskich demonów. Daj się porwać! Choć niekoniecznie jakiejś strzydze… Jeśli sądzicie, że wiece już wszystko o słowiańskich demonach i zabobonach, Paulina Hendel raz jeszcze sprawi, że zmienicie zdanie. Sięgnijcie po Drogę dusz, czwarty już tom serii Żniwiarz.

Dla wielbicieli audiobooków również się coś znajdzie. Oto Monika Rzepiela i Słowiańskie Siedlisko!

Rok 966. Osada Polana przed przyjęciem nowej wiary żyje według pradawnych pogańskich zwyczajów. Matka puszcza karmi, odziewa i chroni ludzi. Pory roku i dni naznaczają ich dolę odwiecznym rytmem pracy i odpoczynku, a bogowie czuwają. Dwie siostry – Rzepka i Dziewanna – zakochują się w Dobromirze, mężnym woju z książęcej drużyny. Jedna z nich zwraca się po pomoc do szeptuchy, ale czy ziołami i magią można zdobyć miłość? [lubimyczytac.pl]

Noc Kupały, kwiat paproci, szeptucha, amulety, zaklęcia, zazdrość. To nic innego jak książka Katarzyny Bereniki Miszczuk. Mitologia słowiańska, tradycje, bogowie v- brzmi całkiem sympatycznie i taka właśnie jest ta powieść. Czy młoda szeptucha ocali miłość do Mieszka? Wiecie, jak to jest. To tylko dawna znajoma, on już nic do niej nie czuje, teraz liczysz się tylko ty, a oni spotkali się zupełnym przypadkiem. Tego dowiecie się po lekturze.

a_p Fot: Aleksandra Polak

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content