Przejdź do treści
Reklama
Reklama

Niezły KOSMOS w bibliotece

Kultura, 22 lipca 2019 10:36

Wakacje trwają w najlepsze. W andrychowskiej bibliotece nikt nie odpoczywa, trwają tu dalekie podróże… w kosmos!

Podziel się

16 lipca | Tajemnica Układu Słonecznego

Zajęcia rozpoczęły się od burzy mózgów na temat teorii powstania Wszechświata. Padło hasło „Wielki Wybuch”, któremu poświęciliśmy najwięcej uwagi. Prześledziliśmy razem historię Wszechświata od jego narodzin aż do formowanie się galaktyk i planet. Wspólnie przeprowadziliśmy doświadczenie z balonami potwierdzające rozszerzanie się kosmosu. Rozmawialiśmy o tym jak i kiedy powstał nasz Układ Słoneczny. Niektórzy potrafili wymienić wszystkie nazwy planet. Utrwaleniu informacji o planetach pomogła aplikacja Solar Walk, z której skorzystali młodzi odkrywcy kosmosu. Punktem kulminacyjnym było wspólne tworzenie modelu Układu Słonecznego. Uczestnicy zajęć wykazali się niezwykłym talentem artystycznym i postarali się, by idealnie odwzorować kolorystykę planet i księżyców. Na zakończenie dzieci zapoznały się z aplikacją Space 4D.

18 lipca | „Pan Astronom mówi o gwiazdozbiorach”

Tematem zajęć były gwiazdy! Uczestnicy słuchali fragmentów książki „Dzieci Pana Astronoma” Wandy Chotomskiej, które były zachętą do dyskusji o przyrządach służących do obserwacji nocnego nieba oraz o gwiazdozbiorach. Dzieci zapoznały się z przykładowymi konstelacjami wykorzystując „Mapę Nieba widocznego w Polsce” oraz aplikację Sky Map. Następnie każdy wykonał swój gwiazdozbiór. W kolejnej części zajęć dzieci wysłuchały opowieści o tym jak powstają gwiazdy – jak się rodzą, starzeją i znikają. Pojawiły się zagadnienia takie jak mgławica, biały karzeł czy czarna dziura. Przyszedł czas by zejść na Ziemię i omówić zjawisko zaćmienia i zorzy polarnej. W rozmowie o Ziemi przydatna była aplikacja Earth, dzięki której dzieci mogły zaglądnąć do wnętrza Ziemi. Na zakończenie wspólnie odwiedziliśmy Radio Andrychów, gdzie uczestnicy wakacyjnych spotkań opowiadali o tym co robili podczas zajęć.

19 lipca | Spotkanie z panami z andrychowskiego Klubu Łączności „Delta”

Odbiór, odbiór. Jak mnie słyszysz? W piątek odbyły się ostatnie zajęcia pt. „Kosmiczne podróże”. Grupa miała okazję poznać tajniki krótkofalowców z SP9KUP Klubu Łączności Delta Andrychów. Panowie Stanisław, Piotr i Kamil zaprezentowali uczestnikom działanie sprzętu. Po rozwieszeniu anteny na pasmo KF i próbach nawiązaniu łącznści z polskimi stacjami, zaprezentowany został krótki film pokazowy łączności z Międzynarodową stacją kosmiczną ISS. Uczestnicy nadawali do siebie alfabetem morse'a poprzez urządzenia skonstruowane przez członków klubu. To był dzień pełen radości, śmiechu, ale również zupełnie nowych doświadczeń.

oprac p, ak   Fot. Alicja Krupnik, Anna Płonka

Podziel się
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Skip to content