Przejdź do treści

Nietypowi goście w Rzykach

Informacje, 03 lipca 2017 09:36

​Nie trzeba już wyjeżdżać do egzotycznych krajów, by obcować z owadami występującymi w Azji. Jak informuje czytelniczka z Rzyk, w swoim domu zauważyła nietypowego dla naszego regionu owada zwanego gliniarzem naściennym, znanego także entomologom jako szczerklina pająkówka.

Podziel się

To gatunek osy charakterystyczny dla takich krajów jak Chiny, Indie, Mongolia czy Kazachstan. Wraz ocieplaniem się klimatu owady te zaczęły pojawiać się także w Europie.
Owad jest dość duży (nawet do 3 cm) smukły, czarny. Cechą charakterystyczną jest połączenie odwłoka i tułowia „żółtą rurką”, częściowo żółte są też nogi – zwisają one charakterystycznie podczas lotu. Można go zobaczyć przelatującego wzdłuż ścian budynków, przy oknach, pod dachem, przy krzewach, na łąkach, a także czasem na wilgotnej ziemi – zbierającego glinę na budowę gniazd. Samica gliniarza naściennego lepi gliniane gniazda składające się z pojedynczych, rurkowatych komórek larwalnych. W każdej z nich przebywa jedna larwa. Po złożeniu do komórki jaja, leci by zapolować na pająki, które posłużą larwie jako pożywienie w trakcie zimy.
Pomimo groźnego wyglądu owad nie stwarza zagrożenia dla ludzi. Jest osą samotną, więc w przeciwieństwie od os społecznych nie będzie broniła gniazda, a jej ewentualne użądlenie przypomina ukłucie komara. Nie ma więc powodu do niepokoju.

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content