To gatunek osy charakterystyczny dla takich krajów jak Chiny, Indie, Mongolia czy Kazachstan. Wraz ocieplaniem się klimatu owady te zaczęły pojawiać się także w Europie.
Owad jest dość duży (nawet do 3 cm) smukły, czarny. Cechą charakterystyczną jest połączenie odwłoka i tułowia „żółtą rurką”, częściowo żółte są też nogi – zwisają one charakterystycznie podczas lotu. Można go zobaczyć przelatującego wzdłuż ścian budynków, przy oknach, pod dachem, przy krzewach, na łąkach, a także czasem na wilgotnej ziemi – zbierającego glinę na budowę gniazd. Samica gliniarza naściennego lepi gliniane gniazda składające się z pojedynczych, rurkowatych komórek larwalnych. W każdej z nich przebywa jedna larwa. Po złożeniu do komórki jaja, leci by zapolować na pająki, które posłużą larwie jako pożywienie w trakcie zimy.
Pomimo groźnego wyglądu owad nie stwarza zagrożenia dla ludzi. Jest osą samotną, więc w przeciwieństwie od os społecznych nie będzie broniła gniazda, a jej ewentualne użądlenie przypomina ukłucie komara. Nie ma więc powodu do niepokoju.
Nietypowi goście w Rzykach
Informacje, 03 lipca 2017 09:36
Nie trzeba już wyjeżdżać do egzotycznych krajów, by obcować z owadami występującymi w Azji. Jak informuje czytelniczka z Rzyk, w swoim domu zauważyła nietypowego dla naszego regionu owada zwanego gliniarzem naściennym, znanego także entomologom jako szczerklina pająkówka.
