Przejdź do treści

Nienajlepsze statystyki

Informacje, 25 lipca 2016 12:29

Więcej imprezowania i popijania na świeżym powietrzu… i więcej interwencji Straży Miejskiej. Tak wynika z półrocznego podsumowania, jakie zrobili strażnicy. Ogólnie ilość interwencji wzrosła o 34 proc.

Podziel się

Dziś – 25 lipca – mówił o tym w Twoim Radiu Andrychów komendant SM Krzysztof Tokarz. Komendant przedstawił statystyki, które są porównaniem tegorocznego pierwszego półrocza do takiego samego okresu z poprzedniego roku. Najwyższy wzrost niedobrych zdarzeń i interwencji SM odnotowano w związku ze spożywaniem alkoholu w miejscach publicznych – to aż 69-procentowy przyrost. Taka tendencja odbija się też na innym rodzaju interwencji, związanym z likwidowaniem skutków zakłócania ładu i porządku (64 proc. wzrost). Jak powiedział nam Krzysztof Tokarz, najwięcej takich incydentów ma miejsce w centrum miasta – na Rynku, ul. Krakowskiej i Legionów, ale także na Lenartowicza czy Włókniarzy, czyli na osiedlu. W mieście Straż Miejska interweniowała w tym roku aż 707 razy! A w sołectwach znacznie rzadziej – przykładowo w Sułkowicach (drugie miejsce na liście interwencji) tylko 40 razy, a w Targanicach (trzecie miejsce) tylko 34 razy. Tylko w miniony weekend strażnicy zatrzymali w Andrychowie 12 osób zakłócających porządek.
– Sprawcy tych zdarzeń powinni pamiętać, że w porównaniu z ubiegłym rokiem mamy dwa razy więcej kamer monitoringu, i to o wyższej rozdzielczości – mówi komendant. – Centrum miasta jest zmonitorowane niemal w całości, a podgląd mamy nie tylko my, ale też Policja. 
Spory wzrost odnotowano jeszcze w zakresie nieprawidłowego parkowania – aż o 43 proc. W zeszłym roku, w pierwszym półroczu strażnicy ukarali mandatami za takie przewinienie 105 kierowców, a w tym już 150.
Smutna jest także statystyka związana ze zwierzętami, które zginęły lub zostały ranne na drogach. Tu wzrost jest aż o 69 proc.
Zakłócanie ładu i porządku w mieście to spory problem zwłaszcza, że nadchodzą Dni Andrychowa i będziemy mieli tutaj sporo zagranicznych gości z miast partnerskich. Już dziś burmistrz Tomasz Żak apeluje do mieszkańców, aby wspólnie ze Strażą Miejską zadbali o utrzymanie porządku w tym czasie. A komendant Krzysztof Tokarz powiedział nam, że wzrosła nie tylko ilość interwencji, ale też i aktywność mieszkańców, o którą apeluje burmistrz. Mieszkańcy częściej reagują na przejawy zakłócania porządku i interweniują, dzwoniąc do SM lub na Policję, są aktywniejsi niż rok temu.
mn

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content