Przejdź do treści
Reklama
Reklama

Nie bójcie się swoich psów i kotów!

Informacje, 23 marca 2020 11:37

Zwierzęta nie przenoszą koronawirusa – informuje Główny Inspektorat Weterynarii. Potwierdzają to WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) oraz Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE). – Nie ma żadnych podstaw, aby obawiać się naszych zwierząt – mówi lekarz  weterynarii działający w Andrychowie dr Andrzej Zieliński.

Do tej pory wykryto na świecie jeden taki przypadek, w Hongkongu, a patogen na śluzówce psa pochodził od jego właściciela. Pies nie miał żadnych objawów – dodaje dr Zieliński.

Głośno o problemie zwierząt w czasach epidemii zrobiło się w Polsce po apelu prezydenta Sosnowca Arkadiusza Chęcińskiego, ogłosił go na Facebooku:

Dostaję od Państwa niepokojące zgłoszenia, ale też od sklepów zoologicznych, za co bardzo dziękuję. Niektórzy właściciele, w obawie przed koronawirusem, pozbywają się zwierząt. (…) Wiem, że takie przypadki występują rzadko, ale sam fakt, że są, jest przerażający. Proszę, nie róbmy tego i nie zostawiajmy naszych pupili w tych ciężkich chwilach.

Okazało się wówczas, że to nie jest odosobniony przypadek i wielu ludzi obawia się zakażenia od zwierząt. Czasem można się z tym spotkać nawet na spacerze z psem, że mijająca nas osoba zgłasza swoje wątpliwości i każe nam siebie ominąć szerokim łukiem.

Tymczasem WHO zapewnia, że zwierzęta nie przenoszą koronawirusa, a Główny Inspektor Weterynarii wydał też zalecenia dla właścicieli zwierząt na kwarantannie i zapewnia, że nic nam ze strony naszych pupili nie grozi. – Nie ma dowodów na to, by zwierzęta mogły przenosić koronawirusa – ogłasza w swym komunikacie GIS. – Do zakażeń dochodzi tylko między ludźmi.

Z kolei Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE) mimo wszystko radzi, by myć ręce po każdym dotykaniu zwierząt oraz ich jedzenia. Zaleca też, by unikać całowania zwierząt, kontaktu z ich śliną lub dzielenia się z nimi jedzeniem. Są to podstawowe środki bezpieczeństwa, które obowiązują zarówno zdrowe, jak i chore osoby w kontaktach ze zwierzętami.

W sporym kłopocie są osoby, które będąc na kwarantannie nie mogą zapewnić w tym okresie zwierzętom należytej opieki. Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest przeniesienie ich na czas trwania kwarantanny do domu nowego opiekuna lub do hotelu dla zwierząt. GIW zaleca też szukanie informacji w Internecie o grupach wsparcia dla osób potrzebujących pomocy w opiece nad zwierzętami. W tym celu warto sprawdzić m.in. grupę Pies w Koronie, na której zbierają się osoby z całej Polski gotowe pomóc przy wyprowadzaniu psów na spacer. W innych przypadkach osoby, które nie mogą skorzystać z wymienionych tu rozwiązań powinny skontaktować się z urzędem gminy, bo ten ma obowiązek angażować się w pomoc osobom objętym kwarantanną (Zgodnie z art. 163 Konstytucji).

Najważniejsze jest, aby podczas spacerów dbać o swoją higienę i pod żadnym pozorem nie porzucać swoich zwierząt domowych, bo nie stanowią one dla nas żadnego zagrożenia. Nauczeni doświadczeniami z okresu, w którym panował wirus SARS, jesteśmy przekonani, że zwierzęta nie będą chorować na koronawirusa, a obawy o to, czy mogą przenosić go na człowieka, są bezpodstawne – przekonuje WHO.

n

Podziel się
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Skip to content