Przejdź do treści

Nic dwa razy się nie zdarza…

Informacje, 02 lipca 2023 10:15

A tym bardziej jeżeli chodzi o istnienie tak wybitnej poetki jaką była Wisława Szymborska.

Potwierdziło się to, kiedy 10 grudnia 1996 r. felietonistka odebrała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Wyróżnienie otrzymała za „poezję, która z ironiczną precyzją odsłania prawa biologii i działania historii we fragmentach ludzkiej rzeczywistości”. Dziś przypada setna rocznica urodzin. Wiemy, że wiele osób uwielbia poezję Wisławy Szymborskiej. Jej wiersze przetłumaczono na 50 języków, ale czy wiecie również, że pisarka uwielbiała pikantne skrzydełka z KFC, a w swoim mieszkaniu organizowała tzw. „sabaty czarownic”. Ponadto przez dwa lata po otrzymaniu Nagrody Nobla nie napisała żadnego wiersza!

A czy wiecie, że Wisława Szymborska odwiedziła również Andrychów? Wydarzyło się to podczas spotkania w 1975 roku. Miejska Biblioteka Publiczna posiada wiele dzieł Damy Orła Białego, które każdy powinien przeczytać. Odwiedźcie Nas w Bibliotece a na pewno pomożemy Wam je znaleźć!

Fot. 1975 r. spotkanie z czytelnikami w Domu Technika w Andrychowie. Na fotografii Wisława Szymborska, krakowski literat Stefan Otwinowski (z prawej), oraz andrychowski polonista Marian Gancarczyk (z lewej).

a_p

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content