Przejdź do treści

Nelson Rolihlahla Mandela: „Odkryłem, że odwaga to nie brak strachu, ale pokonanie go”

Informacje, 18 lipca 2023 11:22

Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Nelsona Mandeli – działacza politycznego, laureata Pokojowej Nagrody Nobla, pierwszego czarnoskórego prezydenta RPA – a przede wszystkim, obrońcy praw człowieka. Przez niemal sto lat walczył o wolność własną i innych. Z tej okazji pragniemy przedstawić książki związane z tematem walki o prawa człowieka, które znajdziecie w naszym księgozbiorze.

Trębacz z Tembisy autorstwa Wojciecha Jagielskiego to opowieść o życiu, nikogo innego jak Nelsona Mandeli. Jego na pewno już kojarzycie, ale czy wiecie kim był Freddie Maake? To twórca słynnej wuwuzeli – trąbce popularnej podczas mistrzostw świata w piłce nożnej w RPA. Jakim cudem losy tych osobistości się łączą, skoro ten drugi stronił od polityki, strajków, debat i wstrząsających krajem rewolucji prawnych? Tego dowiecie się podczas czytania. Warto dodać, że za opisanie tej historii, dziennikarz również zapłacił sowitą cenę. Dalej jednak uważa, że, warto iść za głosem wolnego człowieka, za głosem Mandeli.

Dla wielbicieli E-booków, chcących doszkolić się z wiedzy na temat systemu praw ochrony człowieka. Afrykańska Karta Praw Człowieka i Ludów : Studium podstawy normatywnej regionalnego systemu ochrony praw człowieka autor: Marek Jan Wasiński to idealna pozycja.

Postawione w niej tezy są oryginalne, często także na tle nauki europejskiej i światowej. Logiczne, przekonujące, a ponadto jasno zaprezentowane i łatwe do zrozumienia wnioski zostały sformułowane na podstawie solidnie przeprowadzonych badań. Ze względu na zakres i charakter podjętych analiz publikacja jest bezkonkurencyjna – na podstawie recenzji prof. dr. hab. Tadeusza Jasudowicza.

Dyskryminacja. Powiedz: stop! (Emma Strack) RASIZM / NIEWOLNICTWO / ZBRODNIA PRZECIWKO LUDZKOŚCI / DYSKRYMINACJA W PRACY… To wszystko wciąż się zdarza, choć trudno to zrozumieć i nie sposób się z tym pogodzić. Książka, przedstawiając rozmaite przejawy dyskryminacji, czyli odrzucania drugiego człowieka ze względu na to, kim jest, uwrażliwia czytelników na prześladowanie jednostek i grup społecznych. Przywołując fakty i dowody, otwiera oczy na niesprawiedliwość i składa hołd tym, dzięki którym coś się w tej kwestii zmieniło. To zachęta, by nie poddawać się, lecz działać! [lubimyczytac.pl]

a_p fot. Aleksandra Polak

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content