Przejdź do treści

Nauka latania w Stryszawie

Informacje, 19 sierpnia 2023 18:00

Do 13 września 2023 w przestrzeniach Beskidzkiego Centrum Zabawki Drewnianej przy gminnym Ośrodku Kultury w Stryszawie prezentowana jest wystawa rzeźb Zbyszka Burego pt. „Nauka latania”. W sobotę 9 września o godz. 16.00 odbędzie się uroczysty finisaż wystawy, na który zapraszamy!

Ekspozycja składa się z kilku cykli rzeźb drewnianych wykonanych na przełomie ostatnich lat. Wystawa doskonale wpasowywuje się w tematykę zabawek drewnianych, m.in. stryszawskich ptaszków.

Pisać o Zbigniewie Burym, to pisać o artyście, który jednym okiem się śmieje, a drugim płacze.
Pozornie ludyczny, rozpasany, prowokujący, w istocie jest delikatny, czujący, empatyczny. Unikający patosu, ciekawy ludzkich opowieści, jednocześnie nieuszeregowany, niestawkowy – Wolny. Zacytowane powyżej słowa dotyczą nie tylko obrazów. To artystyczne credo i wiara w Obraz Świata, w którym artysta stoi po stronie wartości i tych, którym odebrano prawo głosu. Opowieści egzystencjalne – odnoszą się do Doświadczenia Jego Życia. Powracające motywy: anioła/diabła, kolędników beskidzkich i ptaszków to wyznanie wiary artysty w zwyczajną moc opowieści źródłowych. Poorane bruzdami, surowe twarze. Za brzydkie, żeby się podobać, za mocne, żeby przejść obojętnie. 
[prof. Piotr Jargusz, Kraków 2022]

Gmina Stryszawa i okolice słynie z wytwarzania drewnianych zabawek ludowych, należąc do najstarszego żywiecko-suskiego ośrodka zabawkarskiego. Zabawki zaczęto wytwarzać tutaj w drugiej połowie XIX w. Tradycja ta przechodząc z pokolenia na pokolenie przetrwała do dnia dzisiejszego.

Beskidzkie Centrum Zabawki Drewnianej działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Stryszawie. To ważna atrakcja na mapie turystyki kulturowej Małopolski. Mieści się ono w odrestaurowanej, byłej leśniczówce. Jest to miejsce kultywowania i dokumentacji żywiecko-suskiego ośrodka zabawkarstwa ludowego, które w roku 2016 zostało wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. [BCK w Stryszawie]

Gorąco zachęcamy do odwiedzenia zarówno wystawy czasowej artysty z Roczyn k. Andrychowa oraz stałej ekspozycji zabawek.

Beskidzkie Centrum Zabawki Drewnianej
Stryszawa 740, 34-205 Stryszawa
beskidzkiecentrumzabawki.pl

Źródło: annaartgaleria.pl

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content