Przejdź do treści

„Nasz” nie tylko wojskowy muzyk

Informacje, 19 marca 2022 09:57

Na instrumencie grywali jego pradziadek i dziadek, potem przejął muzyczną pałeczkę ojciec i w końcu dołączył on. Wojciech Zięba, bo o nim piszemy, to zatem muzyk z krwi i kości. Jest także zawodowym żołnierzem, który realizuje swoje pasje.

Grający sześciolatek

– Gram na instrumentach od szóstego roku życia – wspomina mieszkający dziś w Brzezince, a pochodzący z Sułkowic muzyk. Nie spoczął na amatorskim graniu. Uczył się w szkołach muzycznych w Wadowicach (I stopień) i Bielsku-Białej oraz ukończył także dwa wydziały na Akademii Muzycznej w Katowicach. Przed dziewięciu laty wstąpił do wojska i tu jako specjalista od instrumentów dętych jest członkiem Orkiestry Reprezentacyjnej Garnizonu Kraków. Na razie jest plutonowym, najprawdopodobniej czeka go jednak w pierwszej połowie tego roku awans na sierżanta. – Mam takie same prawa i obowiązki jak każdy żołnierz – mówił w wywiadzie dla Radia Andrychów Wojciech Zięba. – Zaliczam biegania, strzelania i testy sprawnościowe. Jako muzycy ćwiczymy musztry paradne i co jest fajne w tej pracy, to możliwość gry i rozwijania swoich umiejętności w tym zakresie. Orkiestra sporo występuje. Przed pandemią grała na imprezach czy uroczystościach 250 razy rocznie! Dla muzyków w mundurach stworzono specjalne warunki. To pododdział mający swoją siedzibę w jednym z budynków jednostki wojskowej przy ulicy Wrocławskiej w Krakowie. Są tu sale do prób. Jak podkreśla Wojciech Zięba, jest wszystko doskonale zorganizowane. Niestety, koronawirus spowodował wstrzymanie na jakiś czas występów, potem zniesiono je. A jakie są dalsze plany wojskowego muzyka z Brzezinki? – Nie zamierzam zostać generałem – odpowiada z uśmiechem. – Uczestniczę ciągle w nowych projektach muzycznych. Powstają na przykład zespoły kameralne. Łączenie kariery wojskowego muzyka w stolicy Małopolski z zamieszkaniem w Brzezince wymaga niemałego poświęcenia. To niemal codzienna pobudka o piątej rano i dojazdy do Krakowa. – Ja jeszcze nie mam najgorzej z dojazdami – informuje Wojciech Zięba. – Pojawił się kolega, który dojeżdża spod Cieszyna!


„Joby” …

Nasz bohater, mimo że jest pochłonięty żołniersko-muzyczną służbą, to znajduje jeszcze czas na dodatkowe granie, i to wcale nie tylko w najbliższej okolicy. Mówi zatem o „jobach” czyli w branżowym żargonie graniu na zamówienie. Ktoś dzwoni i pyta czy w danym terminie może zagrać na imprezie. Wojciech Zięba korzysta z okazji, bo takie są losy polskich muzyków. Ma na koncie występy ze znanymi artystami, na przykład z Golec uOrkiestra, o czym można było się przekonać choćby podczas koncertu w kościele Św. Stanisława. Braci Golec brzezinczanin zna od dzieciństwa, gdy tylko do występów potrzebują saksofonisty, to dzwonią właśnie do niego. Gra on także w zespole wokalno-muzycznym Songo and Zuza. Grupa, której członkami są m.in. jego ojciec i żona, obchodzi w tym roku 20-lecie istnienia. Na tym nie koniec. Od kilku lat Wojciech Zięba jest członkiem Narodowej Orkiestry Dętej mającej siedzibę na Dolnym Śląsku, w Lubinie. Grają w niej muzycy z całego kraju, a nawet dojeżdżają osoby z zagranicy. – Narodowa Orkiestra Dęta organizuje nie jakieś małe występy a duże widowiska – stwierdza muzyk. – Na scenie występuje nieraz około setki muzyków.

We Wrocławiu działa od jedenastu lat Dziubek Band, od kilku występuje w nim Wojciech Zięba. Zespół składa się z ponad dwudziestu osób i specjalizuje się w muzyce rozrywkowej. Ma na swoim koncie zwłaszcza imprezy z udziałem dużej ilości publiczności oraz telewizji. Brzezinczanin współpracuje ponadto z Tomasem – gwiazdą dance lat dziewięćdziesiątych. Znają się jeszcze z czasów studenckich. Hitem okazał się utwór stworzony w czasach pandemii ze słowami Tomasa, prześmiewczo odnoszący się do czasów tabletowych. Wojciech Zięba nabiera doświadczeń jako instruktor w dwóch zespołach. – Sprawia mi to też dużą przyjemność – przyznaje muzyk. – Mam już dużo sukcesów pedagogicznych. Uczę młodzież, by jak najszybciej mogła grać w orkiestrach.

Tekst: Jacek Dyrlaga Fot. Archiwum prywatne Wojciecha Zięby

Podziel się
Skip to content