Przejdź do treści

Narodowe Czytanie 2022

Informacje, 09 września 2022 09:38

3 września 2022 w całej Polce odbędzie się akcja pt. Narodowe Czytanie. Lekturą 11. odsłony Narodowego Czytania będą „Ballady i Romanse" Adama Mickiewicza. Na antenie Radia Andrychów zostanie wyemitowana specjalna audycja prezentująca nagranie.

Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza.

– Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą  – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

W okresie wakacyjnym miały miejsce nagrania z udziałem zaproszonych gości – osób znanych z aktywności publicznej w naszej gminie.

9 września o godz. 11 na antenie Radia Andrychów emisja audycji prezentującej nagranie „Ballad i Romansów”!

9 września o godz. 10.00 w CKZiU w Andrychowie odbędzie się publiczne, narodowe czytanie z udziałem zaproszonych Gości. Będą to min.: wicestarosta Powiatu Wadowickiego Beta Smolec, burmistrz Andrychowa Tomasz Żak, skarbnik gminy Andrychów Dorota Żywioł, sekretarz gminy Grażyna Łoboda.

ap

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content