Przejdź do treści
Reklama
Reklama

Narodowe Czytanie 2019

Kultura, 26 sierpnia 2019 09:10

Miejska Biblioteka Publiczna w Andrychowie oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Andrychowie organizują spotkanie połączone z Narodowym Czytaniem 9 września w budynku CKZiU w godzinach od 10.00 do 12.00.

Podziel się

Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. 
W tym roku mamy już 8 edycję akcji Narodowe Czytanie, objętej patronatem honorowym pary prezydenckiej. Dlatego też będzie odczytanych 8 nowel: 

Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
Dym – Maria Konopnicka;
Katarynka – Bolesław Prus;
Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz;
Orka – Władysław Stanisław Reymont;
Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski;
Sachem – Henryk Sienkiewicz;
Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski.
 

– Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda. – Spotkajmy się wszyscy w sobotę 7 września 2019 roku, by razem odkryć piękno i aktualność Nowel polskich. Jestem przekonany, że ich bogactwo pozwoli każdemu włączyć się i współtworzyć naszą akcję, która popularyzując czytelnictwo, niezmiennie udowadnia, że piękno polskiej literatury ma moc, aby nas jednoczyć i zespalać wokół wspólnych celów i wspólnych wartości – dodał Prezydent.

W Andrychowie wybrane nowele będą czytane przez zaproszonych gości min.: przedstawiciel Starostwa Burmistrza Andrychowa Tomasza Żaka, Skarbnika Miasta Dorotę Żywioł, Sekretarza Miasta Grażynę Łobodę.
Najciekawszym punktem programu będą na pewno przygotowane przez młodzież z andrychowskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych inscenizacje.

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do posłuchania fragmentów polskich nowel.

oprac. p
 

Podziel się
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama