Przejdź do treści

Najważniejsza jest koordynacja prac. Andrychów pomaga

Informacje, 07 marca 2022 12:23

Około 500 Ukraińców, którzy uciekli przed wojną przebywa obecnie w naszej gminie. Dzieci jest około 200. Urząd Miejski organizuje dla nich zajęcia szkolne ale i nie tylko. Ważne jest aby dzieci te miały w jakimś stopniu zorganizowany czas poza nauką.

W tym temacie mówi burmistrz Andrychowa Tomasz Żak:

Jestem bardzo zbudowany postawą mieszkańców naszej gminy. Wiele prywatnych osób odstępuje części swoich domów, pokoje w mieszkaniach. Chciałem wszystkim serdecznie podziękować za te gesty, za pomoc – przekazał dziś na antenie Radia Andrychów burmistrz Tomasz Żak. – Apeluję, żeby poinformować Urząd Miejski, że w danym miejscu przebywają uchodźcy. Jest to związane z potrzebą ewidencjonowania osób z zagranicy. Powinniśmy wiedzieć, ile osób przebywa na terenie naszej gminy, żeby odpowiednio zaplanować działania na przyszłość – przekazał włodarz.

Mieszkańcy Andrychowa przyjmujący uchodźców z Ukrainy pod swój dach na własną rękę, powinni zgłosić to dzwoniąc pod powyżej podany numer telefonu lub wysyłając maila.

W Urzędzie Miejskim w Andrychowie w pokoju nr 9 działa punkt konsultacyjno-informacyjny dla uchodźców z Ukrainy oraz dla osób udzielających im pomocy.

W budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Andrychowie zorganizowana jest zbiórka przedmiotów, które mają trafić na Ukrainę. Dary te są także przekazywane uchodźcom przebywającym w naszej gminie, którzy obecnie potrzebują pomocy.

Burmistrz Tomasz Żak o zbiórce darów:

Zbiórka prowadzona jest w remizie OSP w Andrychowie, ul. Rynek 16A, codziennie od 8.00 do 16.00.

W urzędzie miejskim działa specjalna andrychowska infolinia dla obywateli Ukrainy szukających schronienia na naszym terenie: 728 684 240, 33 842 99 12 i 573 178 423 (numer dla osób, które posiadają miejsce/lokal dla uchodźców z Ukrainy). Osoby z Ukrainy lub mieszkańcy Andrychowa im pomagający, mogą uzyskać dodatkowe informacje pisząc na adres mailowy burmistrz@andrychow.eu

rf Fot. Robert Fraś

Podziel się
Skip to content