Metoda na walizkę
Pierwszym sposobem kradzieży samochodów, który obecnie jest na topie, jest kradzież na walizkę. Jest to bardzo zaawansowany technologicznie sposób, ale skuteczny i co gorsza trafiający w auta najnowsze. Polega on na radiowym zdobywaniu dostępu do samochodu i jego kradzieży. Metoda na walizkę jest często przeprowadzana, nawet gdy auto zaparkowane jest na podwórku. Polega ona na tym, że dwóch przestępców posiada dwie walizki z systemem radiowym przekazywania informacji. Jedną walizkę umieszcza się przy drzwiach samochodu, a drugą przy wejściu do domu. To właśnie tam najczęściej odkładamy kluczyki do naszego samochodu, co jest sporym błędem. W ten sposób sygnał z kluczyka przekazywany jest radiowo do drugiej walizki, a tym samym do samochodu, a auto jest otwierane i uruchamiane.
Aby uniknąć takiej kradzieży, przede wszystkim powinniśmy przetrzymywać kluczyki w głębi domu. Powinniśmy również kupić specjalny futerał, pokrowiec czy skrzyneczkę na kluczyki z wtopionymi nitkami metalu. Dzięki temu wewnątrz pojemnika nie ma zasięgu radiowego, a samo opakowanie działa jak klatka Faradaya uniemożliwiająca przedostanie się do środka sygnału.
Metoda na klauna
Drugą śmiesznie brzmiącą, ale bardzo niebezpieczną metodą kradzieży aut — tym razem na autostradach jest metoda na klauna. Polega ona na tym, że samochód przestępców podjeżdża do samochodu ofiary, a jeden z nich ubrany w maskę klauna lub innego superbohatera pokazuje nam, że coś złego dzieje się z naszą przednią lub tylną oponą. Może również wskazywać na inne części samochodu, zalecając zjechanie i sprawdzenie ich. W takiej sytuacji przestępcy budzą w nas duży niepokój o nasze bezpieczeństwo, a także o uszkodzenie auta. W sytuacji, gdy zjedziemy, aby sprawdzić stan techniczny, przestępcy mogą przejąć nasz samochód zarówno siłą, jak i podstępem wskakując do niego, gdy będziemy oglądali nasze auto.
W takiej sytuacji dość trudno wskazać sprawcę, gdyż jadąc miał on maskę na twarzy i nie znamy jego wyglądu. Tablice rejestracyjna samochodu którym poruszają się przestępcy, również są kradzione i nie mamy żadnego punktu zaczepienia. Jest to zwłaszcza niebezpieczna sytuacja na odludnych terenach.
Metoda na butelkę
Kolejną podobną metodą kradzieży samochodów jest kradzież na butelkę. Odbywa się ona najczęściej pod supermarketami lub na parkingach, gdy nasze auto jest zaparkowane. Przestępcy z jednej strony wiedzą, że za krótką chwilę zjawimy się przy samochodzie, a z drugiej strony jest to na tyle duży teren, aby przestępcy mogli spokojnie ukraść nasze auto. Na czym zatem polega metoda kradzieży na butelkę?
Polega ona na umieszczeniu butelki w prawym tylnym nadkolu naszego samochodu. Gdy ruszamy na parkingu i jedziemy powoli, słyszymy głośne stuki dobiegające z tamtej części samochodu. Przestraszeni awarią zatrzymujemy auto i idziemy sprawdzić, co dzieje się z tamtą oponą. W tym momencie przestępcy podjeżdżają do naszego samochodu, a jeden z nich wskakuje do niego i go kradnie. Aby uniknąć takiej sytuacji, powinniśmy zawrócić i podjechać pod główne wejście supermarketu, gdzie znajduje się dużo świadków i innych aut. Powinniśmy również wyjąć kluczyki ze stacyjki, a także zamknąć auto i dopiero wtedy sprawdzić, czy coś złego nie dzieje się z naszym pojazdem. Odruchowo chcemy zrobić to jak najszybciej, a więc kierując się już w stronę wyjazdu z parkingu, który przeważnie jest opustoszały i jest idealnym miejscem na ucieczkę.
Kradzież kluczyków
W dobie nowoczesności, a także wielu rozmaitych pomysłów na kradzieże aut w dalszym ciągu powinniśmy uważać na kradzież kluczyków z naszej odzieży. Kieszonkowcy lub przestępcy działający w ten sposób nadal zbierają swoje żniwo i atakują upatrzone ofiary. Ma to miejsce najczęściej w galeriach handlowych, a także w zatłoczonych miejscach, do których się udajemy po zaparkowaniu pojazdu. Przestępcy w tej opcji kradzieży czekają pod takim idealnym miejscem, wypatrując potencjalnej ofiary. Jeśli już ją znajdą, idą za daną osobą, a następnie kradną jej torebkę lub wyciągają kluczyki z kieszeni.
Jest to bardzo ryzykowna metoda kradzieży, ale z drugiej strony dająca natychmiast zysk, jeśli się powiedzie. Parkując samochód, powinniśmy zatem dokładnie ukrywać nasze kluczyki lub nawet specjalnie przyczepiać je w wewnętrznej kieszeni do innych przedmiotów, aby nie można było ich łatwo wyjąć.
Na parking w galerii
Galerie handlowe to bardzo popularne miejsca w których przebywamy chętnie i gdzie spędzamy wiele godzin na zakupach. Są to również miejsca idealne dla przestępców którzy mogą okradać zaskoczonych nagłym zwrotem sprawy klientów. Przeważnie nie znamy tego sposobu kradzieży i nawet nie domyślamy się, że może być tak wyrafinowany, choć jest używany coraz częściej
Kradzież na parking w galerii handlowej jest bardzo niebezpiecznym sposobem kradzieży auta. Przestępcy po upatrzeniu sobie pojazdu zgłaszają ochronie lub osobie zarządzającej galerią na informacji, że dany pojazd blokuje wyjazd lub ma włączone światła. W takiej sytuacji osoba której numery rejestracyjne zostały głośno wyczytane przez megafon, pospiesznie udaje się na parking podziemny w galerii. Tam zazwyczaj bez namysłu podchodzi do auta i otwiera je, gdy widzi, że auto stoi zaparkowane i nie ma włączonych świateł. W tym momencie przestępcy podbiegają i siłą wyrywają kluczyki, a następnie wsiadają do auta i odjeżdżają. W skrajnych przypadkach, kiedy auto jest bardzo wartościowe, mogą nawet wziąć ofiarę jako zakładnika. Choć nie zdarza się to zbyt często, ogólnie powinniśmy wiedzieć, jak zachować się w takiej sytuacji.
Jeśli zatem zaistnieje taka sytuacja, powinniśmy udać się na parking z kimś, z kim jesteśmy na zakupach. Powinniśmy również stanąć za samochodem i chwilę obserwować go, poszukując potencjalnych przestępców. Jeśli z dala widzimy, że z naszym samochodem nie dzieje się nic złego, powinniśmy po prostu odejść, nie zdradzając swoich intencji.
Artykuł przygotowany przez dziennikarzy portalu PulsGdanska.pl