Czym jest miotła zbożowa?
Jak wspomniano we wstępie miotła zbożowa to jednoroczna roślina trawiasta zachwaszczająca głównie ozime uprawy zbóż. Występuje zarówno jako chwast ozimy, jak i jary pojawiając się w całym kraju, praktycznie na wszystkich typach gleby. Formy ozime wyróżnia bardzo silny rozrost, co sprawia, że mogą one wydać nawet do 30 wiech. W przypadku chwastów wschodzących wiosną krzewienie jest znacznie słabsze, ponieważ tworzą one z reguły od 2 do 5 wiech. Miotłę zbożową zwalcza się stosując środki ochrony roślin z grupy herbicydów, jednak w tym miejscu podkreślić, że chwast ten wykazuje coraz większą odporność na opryski. W efekcie zachwaszczenie tym gatunkiem powoduje znaczną utratę plonów, która może sięgać nawet 30-40% plonów. Przyczyną jest nie tylko powszechność występowania, ale również szybki i intensywny wzrost (roślina może osiągać od 40 do nawet 150 cm), czy łatwe rozprzestrzenianie. W efekcie miotła zbożowa wykazuje dużą zdolność do zdominowania uprawy zboża.
W jakich okresach zaleca się przeprowadzanie zabiegów herbicydowych na miotłę zbożową?
Do zwalczania miotły zbożowej stosuje się różnego rodzaju herbicydy, a opryski tego typu można wykonywać zarówno jesienią, jak i wiosną. Jesienne zabiegi herbicydowe przeprowadza się doglebowo lub nalistnie, a ich celem jest zwalczenie chwastów już w początkowej fazie ich rozwoju, co sprawi, że wiosną zachwaszczenie będzie znacznie mniejsze. Wiosenne zabiegi herbicydowe zaleca się przeprowadzać natomiast w okresie pomiędzy początkiem wiosennej wegetacji, a końcem fazy krzewienia zbóż. Co istotne, termin ten można również przesunąć, nawet do fazy 1-2 kolanka, a w ostateczności do fazy strzelania w źdźbło. Uzależnione jest to jednak zarówno od fazy rozwoju i kondycji chwastów, jak i temperatury, czy wilgotności w nadchodzących dniach. Efekty stosowania oprysków są widoczne z reguły po okresie od 10 do 28 dni od przeprowadzenia zabiegu, a czas ten jest uzależniony zarówno od warunków pogodowych, jak i zastosowania konkretnej substancji czynnej w oprysku. Początkowo wzrost chwastów ulega zahamowaniu, a z czas miotła zbożowa odbarwia się i zamiera.
Najpopularniejsze herbicydy na miotłę zbożową
Chcąc skutecznie zwalczyć miotłę zbożową należy przeprowadzić analizę zachwaszczenia oraz wybrać odpowiedni preparat, przy doborze, którego należy uwzględnić przede wszystkim termin przeprowadzenia zabiegu. Z reguły wybierane są herbicydy sulfonylomocznikowe, które można stosować w połączeniu z innymi środkami ochrony roślin. Zwalczają one chwasty wnikając zarówno do ich części zielonych, jak i poprzez układ korzeniowy, co zwiększa skuteczność działania. W efekcie rozprzestrzeniają się po całej roślinie upośledzając tym samym syntezę aminokwasów, które są kluczowe w procesie wzrostu oraz rozwoju miotły zbożowej. W opryskach jesiennych najczęściej stosuje się Racer 250 EC, który można aplikować krótko po siewie, czy Boxer 800 EC, czyli herbicyd podawany po siewie do momentu trzech liści. W zabiegach wiosennych największą popularnością cieszy się natomiast Foxtrot 069 EW, który jest stosowany od wiosennego startu wegetacji do końca fazy krzewienia, czy Puma Uniwersal 069 EW, który można stosować od fazy dwóch rozkrzewień do fazy trzeciego kolanka.
Herbicydy na miotłę zbożową w sklepie dlaroslin.pl
Decydując się na przeprowadzenie zabiegów herbicydowych na miotłę zbożową należy pamiętać o tym, by środki ochrony roślin kupować wyłącznie w sprawdzonych miejscach. Gwarantuje to bowiem nie tylko ich oryginalność, ale również prawidłowy sposób przechowywania, co przekłada się na zachowanie właściwości. Przykładem może być sklep internetowy dlaroslin.pl, który oferuje nie tylko szeroką gamę herbicydów, ale również inne środki ochrony roślin, nawozy, czy materiał siewny. Zaletą zakupów przez Internet jest nie tylko dostawa pod wskazany adres, czy wygodne sposoby płatności, ale przede wszystkim błyskawiczna realizacja zamówień, dzięki czemu herbicydy są wysyłane niemal niezwłocznie.
Podsumowując należy stwierdzić, że miotła zbożowa to chwast, który może w znacznym stopniu zmniejszyć obfitość uzyskiwanych plonów. W efekcie przeprowadzenie zabiegów herbicydowych staje się koniecznością zarówno jesienią, jak i wiosną.