Przejdź do treści

Nagroda Buzdygan 2017 dla dr Tomasza Sanaka

Informacje, 26 stycznia 2018 12:17

Od 23 lat redakcja „Polski Zbrojnej” przyznaje wyróżnienie ludziom, którzy w wojsku i dla wojska robią rzeczy wyjątkowe.

Podziel się

Kandydatów do nagrody zgłaszali dowódcy, szefowie wojskowych instytucji, żołnierze i pracownicy wojska. W tym roku Kapituła nominowała18 kandydatów. Po burzliwych obradach dokonano wyborów.

Nagrodę Buzdygana otrzymali:

– prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN i dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, za przywracanie tożsamości bohaterom skazanym na zapomnienie; 
– gen. broni Andrzej Fałkowski, Polski Przedstawiciel Wojskowy przy Komitetach Wojskowych NATO i Unii Europejskiej w Brukseli, za wygrane bitwy na polu dyplomacji; 
– ksiądz por. Marek Rycio, kapelan Garnizonu Lidzbark Warmiński, za posługę kapelana, która wymyka się schematom; 
– „Sikor”, żołnierz Jednostki Wojskowej Komandosów, medyk, dzięki któremu żołnierze na polu walki zyskują poczucie bezpieczeństwa; 
– kmdr ppor. Michał Dziugan, dowódca ORP „Kormoran”, za wkład w budowę najnowocześniejszego okrętu marynarki wojennej;
– ppłk Jarosław Wyszecki, komendant Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz, za wprowadzenie nowoczesnych cyfrowych rozwiązań w systemie strzelania na poligonie.

Nagrodę Buzdygan Internautów zdobył dr Tomasz Sanak, ratownik medyczny, instruktor i twórca programów szkoleniowych z zakresu medycyny pola walki. Głos na niego oddało 52% osób biorących udział w plebiscycie. Internauci docenili świetnego ratownika i dydaktyka, który choć jest cywilem trzykrotnie służył na misji w Afganistanie. Dziś dr Sanak prowadzi w Wojskowym Instytucie Medycznym kursy dla żołnierzy i cywilów. Przez ostatnich pięć lat zorganizował kilkadziesiąt kursów i warsztatów z zakresu ratownictwa taktycznego i cywilnego.

Nagrody zostaną wręczone podczas uroczystej gali, która odbędzie się 9 marca. 

Publikujemy podziękowania dr Tomasza:

Trzeba chwilę ochłonąć żeby móc z całego serca Wam podziękować. Mimo że jestem już minimalnie na bocznym torze (nie pracuje w WIM), to nie mam zamiaru zwalniać. To wyróżnienie zobowiązuje ale przede wszystkim motywuje:)) Każdy z WAS, kto stał na odprawie przed patrolem, operował w trakcie alarmu, robił kwity w magazynie, planował w TOC, naprawiał ROSOMAKI — zawsze będzie dla mnie laureatem obowiązku jakim jest zapewnienie poczucia bezpieczeństwa społeczeństwa światowego. Thomas Jefferson – prezydent USA, współtwórca deklaracji niepodległości powiedział: "Eternal vigilance is the price of liberty” – "Wieczna czujność jest ceną naszej wolności" — i ten tekst dedykuje wszystkim którzy kreują rzeczywistość w Wojsku Polskim. Rzeczywistość która powinna opierać się na solidnych fundamentach, synergii: doświadczenia weteranów, analizie "lessons learned", unikaniu improwizacji, unikaniu "zgodności na kwicie", głębokim poczuciu patriotyzmu i dumy z noszenia Polskiej Flagi na Mundurze…. Dziękuję Wam, moim Nauczycielom: Dr Brzozowskiemu, Prof Machale, Prof Korzeniewskiemu, Wirowi, Sikorowi i tym dzięki którym wchodzę w definicję umysłowej ewolucji:)) P.S. Pozdro z mojego TOC:))

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! (ap)

 

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content