Przejdź do treści

Na ratunek programom ograniczenia niskiej emisji

Informacje, 31 maja 2016 08:28

​Projekt LIFE, który ma pomóc w walce z zanieczyszczaniem powietrza w Małopolsce, będzie realizowany, a pierwotna wielkość dotacji z Komisji Europejskiej (ok. 10 mln euro) zostanie zachowana – podaje serwis Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Podziel się

Warto przypomnieć, że w lutym pojawiły się informacje  o tym, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie będzie współfinansował projektu „Life” z uwagi na roszady środków  przez rząd Beaty Szydło. Andrychów jest jednym z beneficjentów programu (oprócz tego gmina przystąpiła do programów KAWKA i RYŚ, również związanych z ograniczeniem niskiej emisji, a których rząd rozważa wycofanie). W  marcu z kolei z inicjatywy burmistrza Tomasza Żaka w Andrychowie odbyło się spotkanie, podczas którego dyskutowano nad przyszłością projektów. Wzięli w nim udział posłowie Marek Polak i Zbigniew Biernat, Małgorzata Mrugała – prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, Piotr Łyczko z Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego, Witold Śmiałek – doradca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Jakości Powietrza, Ryszard Listwan z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska i przedstawiciel biura senatora Andrzeja Pająka.

Teraz jest szansa, że program Life wystartuje w drugiej połowie czerwca. Równocześnie są domykane ostatnie kwestie współpracy z partnerami projektu – w tym z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Projekt zakłada utworzenie sieci eko-doradców w małopolskich gminach, którzy będą: wspierać wdrażanie „Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego”, pozyskiwać środki zewnętrzne na działania ograniczające emisję zanieczyszczeń oraz mobilizować mieszkańców do włączenia się w te działania. Dodatkowo będzie funkcjonowało Centrum Kompetencji, z którego będą mogły korzystać wszystkie samorządy lokalne – znajdą tam fachową bazę wiedzy i szkolenia. Planuje się również utworzenie międzyregionalnej bazy źródeł emisji dla Małopolski, Czech i Słowacji wraz z modelowaniem jakości powietrza.

– Mimo problemów związanych z nieprzyznaniem nam dotacji  z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, udało nam się tak przebudować budżet projektu, że jego realizacja nie jest już w żadnym wypadku zagrożona. Cieszę się, że mimo wymogu większego wkładu własnego, dołączyły do nas nowe gminy. To dla mnie dowód na to, że w Małopolsce coraz więcej samorządów czuje się odpowiedzialne za stan powietrza i zamiast zamiatać problem pod dywan, faktycznie chce działać – mówi wicemarszałek Województwa Małopolskiego Wojciech Kozak.

Obecnie uczestnictwo w projekcie LIFE wyraziło 59 gmin i jeden związek międzygminny. W obowiązującym wariancie wzrósł wkład własny wszystkich partnerów. Samo Województwo Małopolskiego będzie musiało przez 8 lat przeznaczyć na to zadanie ok. 3,6 mln zł. W sumie wartość całego projektu LIFE wyniesie ok. 17 mln euro (71 mln zł), z czego dofinansowanie unijne wynosi 42 mln zł. Projekt będzie realizowany do końca 2023 r.

luk / Źródło: Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content