Przejdź do treści

Na hulajnodze elektrycznej po alkoholu

Informacje, 24 listopada 2022 12:07

Policjanci z oświęcimskiej drogówki wyeliminowali z ruchu drogowego 48 – latka, który w stanie nietrzeźwości poruszał się po jezdni hulajnogą elektryczną. Mężczyzna miał w organizmie ponad 2 promile alkoholu.

Wczoraj (23.11.2022) po południu policjanci pilnowali bezpieczeństwa w ruchu drogowym na terenie gminy Brzeszcze.

Tuż po godzinie 17 w Jawiszowicach na ulicy Łęckiej mundurowi zauważyli mężczyznę jadącego na hulajnodze elektrycznej jezdnią zamiast biegnącym wzdłuż niej chodnikiem. Oprócz tego wykroczenia zastrzeżenia mundurowych wzbudził również styl jazdy z którego wynikało, że kierujący może znajdować się pod wpływem alkoholu. Funkcjonariusze natychmiast dali mężczyźnie sygnał do zatrzymania się.

Podczas kontroli potwierdzili swoje przypuszczenia. Badanie stanu trzeźwości 48–letniego mieszkańca Jawiszowic wykazało 2,2 promila alkoholu.

W związku z tym mężczyzna został zatrzymany i trafił do komisariatu Policji.

W związku z popełnionym wykroczeniem do sądu zostanie skierowany wniosek o ukaranie 48–latka, natomiast za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności, co najmniej trzyletni zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi oraz grzywna nawet do 60 tysięcy złotych.

Apelujemy do uczestników ruchu drogowego o zachowanie trzeźwości podczas poruszania się drogą. Z kolei osoby postronne, które widzą, że za kierownicę wsiada osoba nietrzeźwa, prosimy o natychmiastową reakcję w postaci uniemożliwienia jazdy lub zgłoszenie telefonicznie pod numer alarmowy 112.

Przypominamy, że kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów. Korzystanie z drogi dla pieszych przez kierującego hulajnogą elektryczną jest dozwolone wyjątkowo, gdy droga dla pieszych jest usytuowana wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h, i brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.

Źródło: KPP w Oświęcimiu

Podziel się
Skip to content