Przejdź do treści
Reklama
Reklama

Muzycy z Roczyn nagrodzeni

Informacje, 04 października 2021 09:55

25 września 2021 w sali im. Lucjana Lipińskiego w ramach Koncertu z cyklu MY, MAŁOPOLANIE odbyła się uroczysta Gala wręczenia nagród Laureatom 43. Małopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych ECHO TROMBITY.
Na zakończenie Gali wystąpił Laureat I miejsca w grupie Big Bandów i orkiestr rozrywkowych, zdobywcy pucharu Prezydenta Miasta Nowego Sącza Ludomira Handzla - Roman Marczyński Big Band z Roczyn.

Podczas uroczystej Gali wręczenia dyplomów i pucharów nagrodę otrzymała Orkiestra Dęta OSP Roczyny, która jako jedyna Orkiestra Dęta z Gminy Andrychów, Powiatu wadowickiego pomyślnie przeszła eliminacje
i reprezentowała nasz Powiat Wadowicki w Finale 43. Małopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych ECHO TROMIBTY w Nowym Sączu. W Finale wystąpiło 28 NAJLEPSZYCH ORKIESTR Z MAŁOPOLSKI wyłonionych w eliminacjach.

Orkiestra Dęta OSP Roczyny zdobyła I miejsce w kategorii orkiestr działających przy domach kultury i stowarzyszeniach społeczno-kulturalnych oraz orkiestry zakładowe., otrzymała również dyplom, nagrodę oraz Puchar Dyrektora Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu – Andrzeja Zarycha. Nagrodę odebrała sekretarz Stowarzyszenia Justyna Janosz-Marczyńska.

Orkiestra Dęta OSP Roczyny w tym roku obchodzi 150-lecie swojego istnienia (rok założenia 1870). Działa jako Stowarzyszenie od 10 lat, a Prezesem jest Zbigniew Janosz.

Natomiast zespół Roman Marczyński Big Band w kategorii Big Bandów i orkiestr rozrywkowych zdobył I miejsce, nagrodę i Puchar Prezydenta Miasta Nowego Sącza – Ludomira Handzla.
Roman Marczyński Big Band na zakończenie Gali wystąpił z Koncertem wykonując 12 utworów muzyki popowej, rozrywkowej, jazzowej na najwyższym poziomie. Z zespołem zaprezentował się wokalista Kamil Franczak – jeden ze stu jurorów znanego programu telewizyjnego „Śpiewajmy razem. All Together Now”. Jest m.in. aktorem i wokalistą Teatru Rozrywki w Chorzowie. Kamil z Big Bandem wystąpił także w Finale 43. Małopolskiego Festiwalu Orkiestry w dniu 23.06.2021.
Roman Marczyński Big Band powstał w 2020 roku w Roczynach i ma już na swoim koncie wydanie pierwszej płyty CD oraz DVD. Zespół składa się z muzyków, którzy ukończyli m.in. Akademię Muzyczną w Krakowie
lub Katowicach. Członkami zespołu są także wychowankowie Orkiestry Dętej OSP w Roczynach.
„Jury wyjątkowo zgodnie oceniło występy licznie zgromadzonych w finale orkiestr. ECHO TROMBITY to wieloletnia – niezwykle cenna inicjatywa Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ, służąca upowszechnianiu dokonań w dziedzinie edukacji i popularyzacji kultury muzycznej Małopolski. Festiwal imponował młodością, radością i miłością do muzyki wszystkich wspaniałych muzyków. – czytamy na stronie: >>> TUTAJ

Marczyński Big Band zdobył wszystkie, najwyższe trofea w swojej kategorii, zarówno w Konkursie Estradowym o Puchar Prezydenta Miasta Bielsko-Biała, jak i w Konkursie o Puchar Starosty Bielskiego otrzymując dwukrotnie maksymalną ilość pkt 100 na 100 i dwukrotnie I miejsca oraz Puchar Prezydenta Miasta Bielsko-Biała i Puchar Starosty Bielskiego. W tym roku zespół został również finalistą 43. Małopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych ECHO TROMBITY, na którym zdobył
I miejsce w grupie Big Bandów i Orkiestr Rozrywkowych oraz puchar Prezydenta Miasta Nowego Sącza.

Muzycy z Roczyn obiecali godnie Reprezentować swoją małą Ojczyznę, Sołectwo Roczyny, Gminę Andrychów, Powiat Wadowicki i podwójne I miejsca w swoich kategoriach jest ukoronowaniem ich ciężkiej pracy, podsumowaniem 150-lecia istnienia jednej z najstarszych Orkiestr w Polsce – Orkiestry Roczyny.

Przypomnijmy, że Muzycy z Roczyn w tym roku zdobyli najwyższe nagrody podczas XVII Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Dętych ZŁOTA TRĄBKA Kozy, Bielsko-Biała 5-6 czerwca 2021 roku. Wśród kilkudziesięciu uczestniczących w przeglądzie orkiestr ponownie orkiestra w Roczynach wśród najlepszych. Orkiestra Dęta z OSP w Roczynach pod batutą Romana Marczyńskiego otrzymała „Złoty Dyplom” w Konkursie Estradowym. Orkiestra z Roczyn w Konkursie o Puchar Starosty Bielskiego zdobyła również Złoty Dyplom. To podwójne, najważniejsze osiągnięcie w jednym roku
w ponad 150-letnej działalności Orkiestry w Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr.

Przy Orkiestrze działa również Młodzieżowa Szkółka gry na instrumentach dętych. Chętnych zapraszają do nauki, a później do wstąpienia w szeregi muzycznych formacji działających przy Stowarzyszeniu.
Orkiestra liczy 45 osób. Zapewnia oprawę muzyczną prawie wszystkich uroczystości państwowych, patriotycznych, gminnych, kościelnych na terenie gminy Andrychów. Często występuje również na terenie powiatu wadowickiego i w sąsiednich powiatach. Zespół występował poza granicami Polski m.in. na Ukrainie, w Niemczech oraz w Holandii.
W swoim repertuarze Orkiestra z Roczyn posiada utwory klasyczne, rozrywkowe, popowe, jazzowe, znane z radia i telewizji, jak również utwory tradycyjne o charakterze wirtuozowskim z repertuaru Vlado Kumpana, polki, marsze. Orkiestrę Roczyny często możemy usłyszeć w radiu RMF FM w piątki o godzinie 14:00 na rozpoczęcie programu „Lepsza połowa Dnia”.

Materiał nadesłany: Roman Marczyński

Podziel się
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Skip to content