Przejdź do treści
Reklama
Reklama
baner-Narodowy-Spis-Powszechny-2021

Muzeum otwarte od 4 maja. Zaprasza na zwiedzanie nowej ekspozycji

Kultura, 30 kwietnia 2021 09:11


Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach zaprasza na zwiedzanie nowej ekspozycji stałej! Prace toczyły się od listopada 2020 roku. Otwarcie nastąpi we wtorek 4 maja.

Nowa ekspozycja stała została przygotowana przez pracowników merytorycznych Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach. Warto podkreślić, że – poza drobnymi zmianami – nie była rearanżowana od czternastu lat.

Na prawie stu metrach kwadratowych powierzchni zaprezentowano najcenniejsze zabytki przechowywane w muzeum, a dotyczące Kęt i całego pogranicza śląsko-małopolskiego. W pierwszej części dowiemy się sporo na temat miasta w czasach średniowiecza. Zwiedzający będą mogli obejrzeć eksponaty pochodzące z wykopalisk w ruinach zamku Wołek, a dzieje Księstwa oświęcimskiego przybliżą bogate zbiory kartograficzne w nowej aranżacji. – Najbardziej znaną osobą związaną ze średniowiecznymi Kętami jest oczywiście św. Jan Kanty – mówi historyk, Paula Wojewodzic. – Prezentujemy tutaj jego osobę w zupełnie innej odsłonie. Wierzymy, że odwiedzających muzeum zachwyci XVIII-wieczna rzeźba ołtarzowa przedstawiająca świętego – dodaje. Całość uzupełniają eksponaty z działu sztuki sakralnej, a także przedmioty związane z życiem religijnym kęczan.

W części historycznej nie mogło zabraknąć jednej z najcenniejszych kolekcji muzeum, tzn. tej poświęconej cechom rzemieślniczym. – Można podziwiać tutaj m.in. skrzynie cechowe, pieczęcie, dokumenty i księgi cechowe z początku XVII wieku – mówi Janusz Kudłacik, historyk z Muzeum w Kętach. – Zwiedzanie tego fragmentu ekspozycji kończy się na eksponatach, które przybliżają dzieje Kęt od I rozbioru Polski do okresu międzywojennego. Nie zabraknie oczywiście pamiątek z pobytu w Kętach Józefa Piłsudskiego i Legionów Polskich, a także tych związanych z działalnością przedwojennych stowarzyszeń – dodaje.


Z przedsionka, w którym zaprezentowano eksponaty z okresu II wojny światowej, zwiedzający wejdzie w inny świat. Po jednej stronie odnajdzie na nowo zaaranżowany salonik mieszczański z przełomu XIX i XX wieku, po drugiej – zakład fotograficzny i obrazy z kolekcji muzeum.
Największe zmiany zaszły jednak na ekspozycji etnograficznej. Zwiedzających zaciekawi najpewniej gablota, prezentująca m.in. strój laski. – Najpierw jednak pokażemy naszym gościom, jak wyglądało życie na wsi – mówi Alicja Srkudlik-Pilch, kustosz i muzealny etnolog. – Prezentujemy izbę z charakterystycznym dla tego regionu wyposażeniem, a dalej przedmioty związane z gospodarstwem. Jest jeszcze warsztat szewski, a przy makiecie Kęckiego młyna, Sewerynówki, umieściliśmy eksponaty, które kiedyś służyły do obróbki ziarna.


Wystawę zdobią nowe eksponaty muzeum, a także depozyty pozyskane m.in. od prywatnych kolekcjonerów. W zwiedzaniu ekspozycji pomogą pracownicy muzeum, ale odwiedzający kęcką placówkę będą mieli też okazję skorzystać z audioprzewodnika.

W związku z trwającą pandemią koronawirusa, zwiedzanie jest ograniczone. Na ekspozycji może przebywać jednocześnie sześć osób, oczywiście spełniając wymogi reżimu sanitarnego. Grupowe zwiedzanie jest tymczasowo zawieszone.

UWAGA! Następuje zmiana w godzinach pracy muzeum. W niedziele (począwszy od 9 maja 2021 roku) placówka będzie czynna w godzinach od 10.00 do 14.00. Zwiedzanie w tym dniu jest bezpłatne.

Źrodło: Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach

Podziel się
Reklama
baner-Narodowy-Spis-Powszechny-2021
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Skip to content